Reklama
Rozwiń

Pandemia wyłączyła obiekty z działalności, ale nie z opodatkowania

Budynki nieużytkowane ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii Covid-19 podlegają opodatkowaniu stawką podatku od nieruchomości dla budynków związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Publikacja: 18.09.2022 07:06

Pandemia wyłączyła obiekty z działalności, ale nie z opodatkowania

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 9 czerwca 2022 r. (I SA/Rz 260/22).

Spółka zajmuje się organizacją targów, wystaw, kongresów itp. Od posiadanych gruntów, budynków i budowli odprowadza podatek od nieruchomości. Ze względu na wprowadzone w związku z pandemią zakazy dotyczące działalności gospodarczej – w tym zakaz organizacji imprez – spółka nie wykonywała tej aktywności w okresach czerwiec – sierpień 2020 r. oraz w styczniu 2021 r. Budynek nie był wówczas wykorzystywany do działalności gospodarczej. W budynku znajdowały się wówczas dwie grupy pomieszczeń: te wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w zawężony i specyficzny sposób oraz te pozostające nieużytkowane. Spółka spytała, czy niewykorzystywane części budynku należy opodatkować stawką przewidzianą w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, tj. stawką od pozostałych budynków lub ich części. Spółka stwierdziła, że powinna uiszczać podatek od nieruchomości wg stawki ustalonej w formularzu deklaracji w punkcie D2 – budynki lub ich części – pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego, w polu 74.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa