Forward – instrument w księgach

Kontrakt forward to narzędzie, które zyskuje na popularności w ostatnich latach. Umożliwia on zabezpieczenie się przed niekorzystnymi zmianami dotyczącymi instrumentu bazowego, np. ryzyka walutowego.

Publikacja: 15.11.2022 18:26

Forward – instrument w księgach

Foto: Adobe Stock

Kontrakt ten obejmuje obowiązek odbioru aktywów przez jedną stronę oraz obowiązek przekazania aktywów przez drugą stronę. Następuje to po z góry określonej ilości, cenie (kursie) w ściśle wyznaczonym w przyszłości terminie. Jest rozliczany jedynie poprzez różnicę pomiędzy kursem terminowym (forward), a kursem bieżącym (spot).

Kontrakt forward dostarczany jest przez wiele banków (rynek pozagiełdowy), które w odniesieniu do walut oferują zwykle wymianę polskiej waluty na euro (EUR), amerykańskiego dolara (USD), brytyjskiego funta (GBP) czy szwajcarskiego franka (CHF). Banki wyznaczają zwykle minimalną kwotę transakcji, niezbędną do zakupu instrumentu.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku