Osoby prowadzące działalność gospodarczą wpłacają skarbówce co miesiąc (albo co kwartał) zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Za grudzień (bądź za ostatni kwartał) należy odprowadzić ją do 20 stycznia. Czy zaliczkę grudniową zapłaconą z opóźnieniem wpisujemy w zeznaniu rocznym PIT?

– W poprzednich latach urzędy skarbowe informowały, że zapłaconej po terminie zaliczki za grudzień nie należy wykazywać w zeznaniu. Powinna ona widnieć tylko w pozycji „należna zaliczka", ale już nie „zapłacona zaliczka". To nielogiczne, ale skarbówka kazała korygować zeznania tym, którzy robili inaczej – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Czy fiskus zmienił zdanie? Tak wynika z odpowiedzi Krajowej Informacji Skarbowej przesłanej nam przez jednego z czytelników. Czytamy w niej, że po zakończeniu roku obliczone i wpłacone zaliczki należy uwzględnić odpowiednio w zeznaniu podatkowym PIT-36 i PIT-36L. W zeznaniu rocznym powinny także zostać wskazane wpłaty dokonane po 20 stycznia następnego roku do dnia złożenia zeznania, które stanowią zapłatę zaliczki na podatek za ubiegły rok.

Zgodnie ze wskazówkami KIS zaliczki trzeba wykazać w deklaracji PIT-36L w następujący sposób: w poz. 77–82 oraz poz. 101–106 należy wpisać kwoty należnych zaliczek za poszczególne miesiące, w poz. 107 - sumę należnych zaliczek za cały rok podatkowy. Natomiast w poz. 95–100 oraz w poz. 122–128 – kwoty faktycznie zapłaconych zaliczek.

– Takie stanowisko jest już także przedstawiane w tym roku w urzędach skarbowych – mówi Grzegorz Gębka.

Po co ta cała biurokracja? Generalnie chodzi o to, żeby porównać kwoty wpłacane skarbówce co miesiąc (lub co kwartał) z tytułu zaliczek z rocznym zobowiązaniem. Od tego zależy czy dopłacamy fiskusowi czy czekamy na zwrot nadpłaty. Jeśli suma wpłaconych zaliczek jest niższa od kwoty podatku, to musimy uiścić różnicę. Jeśli jest odwrotnie (roczny PIT jest niższy od przelanych wcześniej kwot), to skarbówka powinna zwrócić nadwyżkę.

Kto może liczyć na zwrot nadpłaconego podatku? Chociażby ci, którzy korzystają z ulg, np. odpisu na dzieci. Wykazujemy go dopiero w zeznaniu i dzięki temu roczny podatek może być niższy od zaliczek (liczonych od uzyskanego w trakcie roku dochodu).

Podstawa prawna: art. 44 ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 1426 ze zm.)