Kiedy wynajmowany lokal jest zagranicznym zakładem

Podmiot z innego kraju, który rozważa prowadzenie działalności w Polsce i najmuje lokal mający służyć do załatwiania związanych z nią spraw organizacyjno-administracyjnych, musi się liczyć z tym, że część jego dochodów będzie tu opodatkowana.

Publikacja: 27.11.2022 02:00

Kiedy wynajmowany lokal jest zagranicznym zakładem

Foto: Adobe Stock

W celu ustalenia zasad opodatkowania zagranicznego podmiotu z tytułu prowadzenia działalności na terytorium Polski należy sięgnąć do przepisów zarówno ustawy o CIT, jak i właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z państwem, którego podmiot ten jest rezydentem podatkowym (ma zarząd lub siedzibę w tym państwie).

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT podatnicy, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na tym terytorium. Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez ww. podatników uważa się w szczególności dochody (przychody) wszelkiego rodzaju działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na tym terytorium zagraniczny zakład (art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT).

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo