Zasady stosowane przy sporządzaniu sprawozdania finansowego

Zbliżający się koniec roku, to dla wielu jednostek czas sporządzania sprawozdań finansowych za mijający okres. Dlatego warto przypomnieć zasady, które osoby przygotowujące sprawozdania muszą pamiętać i stosować. Nie są one ustalone zwyczajowo, lecz wynikają z przepisów prawa.

Publikacja: 06.12.2022 23:22

Zasady stosowane przy sporządzaniu sprawozdania finansowego

Foto: Adobe Stock

Na początku należy wspomnieć, że sprawozdanie finansowe to dokument przedstawiający sytuację finansową i wyniki finansowe danej jednostki gospodarczej jako całości, dotyczący roku obrachunkowego i sporządzany na dzień bilansowy. Składa się ono z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej, a w zależności od rodzaju i wielkości jednostki może być rozszerzone m.in. o zestawienie zmian w kapitale własnym czy rachunek przepływów pieniężnych, co szczegółowo zostało opisane w art. 45 ustawy o rachunkowości (dalej uor). Jest ono bogatym źródłem informacji dla interesariuszy zarówno z zewnątrz (np. banki, dostawcy, konkurencja), jak i dla tych wewnątrz jednostki (np. pracownicy, kierownictwo), gdyż poza danymi liczbowymi zawiera też opisy zawierające informacje uzupełniające, zgodnie z uszczegółowieniem wymaganym przez ustawę o rachunkowości dla różnych jednostek.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo