Zmiana formy opodatkowania – kto może się zastanawiać

Słysząc o nowościach, jakie ma wprowadzić Polski Ład, wielu podatników na początku 2022 r. bardzo uważnie podejmowało decyzje dotyczące tego, jak będą się rozliczać z fiskusem. Od 1 lipca zasady się jednak znów zmieniły i podjęte wcześniej decyzje nie dla wszystkich były korzystne.

Publikacja: 12.12.2022 10:07

Każda z form prowadzonej działalności cechuje się nie tylko specyficznymi zasadami opodatkowania, le

Każda z form prowadzonej działalności cechuje się nie tylko specyficznymi zasadami opodatkowania, lecz także pewnymi ograniczeniami

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Nic zatem dziwnego, że ustawodawca postanowił, by dać przedsiębiorcom kolejną szansę. Tym razem musieli – jeśli uważali, że wcześniejszy wybór nie jest właściwy – określić, jak chcą być opodatkowani albo do 22 sierpnia, albo zrobią to po zakończeniu 2022 roku. Przy czym, i to jest bardzo ważne, zmiana formy opodatkowania możliwa była tylko na zasady ogólne (czyli według skali podatkowej ze stawkami 12 i 32 proc.). Decyzję o wstecznym sposobie opodatkowania mogli zatem podjąć tylko podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym (w ciągu roku lub po jego zakończeniu) lub 19 proc. stawką liniową (po zakończeniu roku). Możliwości wyboru pozbawieni zostali natomiast podatnicy na skali, oni nie mogli w sierpniu 2022 zmienić decyzji.

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Niedostatecznie opodatkowane zyski będą objęte podatkiem wyrównawczym
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Earn-out nie musi być kosztem związanym z zyskami kapitałowymi
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć w kosztach firmowe wyjazdy integracyjne
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jaka stawka VAT dla wymiany wodomierzy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Niższe limity podatkowe w 2025 r. Kto może być małym podatnikiem, a kto ryczałtowcem?