Sąd: Nie ma podstaw do różnicowania sytuacji

Skoro papier wartościowy zawiera zobowiązanie emitenta do zapłaty posiadaczowi jego wartości nominalnej wraz z oprocentowaniem, to wydatek na jego nabycie obejmuje także tę część płatności, która dotyczy kuponu odsetkowego. Dlatego stanowi koszt dopiero w momencie zbycia lub wykupu.

Publikacja: 27.12.2022 20:00

Sąd: Nie ma podstaw do różnicowania sytuacji

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczyła banku. W styczniu 2018 r. zapytał o ustalenie momentu rozpoznania kosztów podatkowych z tytułu kuponów odsetkowych. Z wniosku o interpretację wynikało, że w ramach prowadzonej działalności m.in. kupuje na rynku wtórnym dłużne papiery wartościowe z naliczonym kuponem odsetkowym. Płacona w takich okolicznościach cena jest tzw. ceną brudną, tj. uwzględnia również wartość odsetek naliczonych do dnia nabycia. Bank wskazał przykładowo, że wartość nominalna [kapitał] dłużnego papieru wartościowego to 100 j.p. naliczone odsetki to 3 j.p., cena nabycia to 103 tzw. cena brudna. W takich okolicznościach przyjmuje, że tzw. ceną czystą jest kwota 100 j.p. – cena brudna minus naliczone odsetki, a więc 103 –3 = 100. W tej sytuacji realizuje następujące księgowania: kasa 103 Ma, kapitał papieru wartościowego 100 Wn, naliczone odsetki 3 Wn.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Strata stracie nierówna
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania. Terminy, wymagania, kary
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Strata powstała w wyniku oszustwa może być podatkowym kosztem
Reklama
Reklama