Fiskus miesza przepisy i źle je interpretuje

Modyfikowanie moment poniesienia wydatku zarówno w przypadku płatności jednorazowych, jak i częściowych i uzależnianie go od spełnienie warunku zaliczenia nabytych lub wytworzonych środków trwałych do ewidencji to błąd.

Publikacja: 17.01.2023 20:00

Fiskus miesza przepisy i źle je interpretuje

Foto: Adobe Stock

W maju 2022 r. do fiskusa wpłyną wniosek o interpretację przepisów o CIT. Złożyła go spółka zajmująca się produkcją cementu. Tłumaczyła, że należy do międzynarodowej grupy, czołowego, światowego producenta materiałów budowlanych. W związku z tym chce poprawić warunki środowiskowe prowadzonego zakładu i jego najbliższego otoczenia, a także podnieść efektywność jego pracy. Dlatego podjęła decyzję o realizacji inwestycji ukierunkowanej na zwiększenie zdolności produkcyjnych zakładu i wystąpiła o przyznanie jej decyzji o wsparciu z ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Spółka zauważyła, że taka decyzja stanowi formalną podstawę do skorzystania z pomocy publicznej w formie zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT. Po jej uzyskaniu rozpoczęła realizację inwestycji i poniosła pierwsze koszty kwalifikowane z § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku