Reklama
Rozwiń

Nabycia samochodu osobowego od rolnika ryczałtowego

Przedsiębiorca, który kupił od rolnika pojazd służący działalności rolniczej zwolnionej z VAT nie musi płacić podatku od czynności cywilnoprawnych.

Publikacja: 17.01.2023 20:00

Nabycia samochodu osobowego od rolnika ryczałtowego

Foto: Adobe Stock

Czytelnik 6 grudnia 2022 r. dokonał zakupu samochodu ciężarowego od rolnika ryczałtowego. Samochód był wykorzystywany przez niego w prowadzonej przez niego działalności rolniczej (w celu prowadzenia gospodarstwa rolnego). Podatek naliczony od nabycia tego samochodu nie podlegał odliczeniu u rolnika ryczałtowego. Rolnik przekazał nabywcy pisemne oświadczenie o wykorzystywaniu samochodu do prowadzenia działalności rolniczej. Rolnik ryczałtowy korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT i nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Według informacji uzyskanych od sprzedawcy, w związku ze sprzedażą samochodu nie był opodatkowany podatkiem od towarów i usług, gdyż dostawa samochodu korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Sprzedaż została udokumentowana umową kupna-sprzedaży. Umowa sprzedaży została zawarta w Polsce, gdzie znajdował się samochód w momencie dostawy. Czy od zakupu tego samochodu Czytelnik powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa
podatki
Co z podatkiem od nieruchomości? Podatnicy mają problem, posypią się kary