Zatrzymanie zaliczki a przychód podatkowy

Samo otrzymanie zaliczki, co do zasady, nie powoduje po stronie podatnika powstania przychodu. Zaliczka staje się bowiem przychodem w momencie wykonania usługi lub dostawy towaru. W sytuacji, gdy klient np. zrezygnuje z zamówienia, a zaliczka zostaje zatrzymana, przychód z tytułu jej otrzymania powstaje w momencie powiadomienia przez klienta o rezygnacji.

Publikacja: 17.01.2023 20:00

Zatrzymanie zaliczki a przychód podatkowy

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT za przychody m.in. związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Za datę powstania takiego przychodu uważa się (z zastrzeżeniem art. 12 ust. 3c–3g oraz 3j–3m ustawy CIT), dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 12 ust. 3a ustawy CIT).

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Do 20 maja trzeba rozliczyć składkę zdrowotną
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Nowa pułapka na spółki na estońskim CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Barter podlega VAT. Każdy podatnik powinien wystawić fakturę
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Odliczenie VAT nie zależy od rentowności transakcji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik rozliczy VAT od materiałów budowlanych wywiezionych za granicę