Aktualizacja: 04.11.2024 02:25 Publikacja: 27.02.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Przy podejmowaniu decyzji o pozyskaniu finansowania od podmiotu z siedzibą poza granicami Polski należy wziąć pod uwagę szereg zagadnień związanych z aspektami podatkowymi. Ewentualne powiązania w rozumieniu przepisów o cenach transferowych pomiędzy pożyczkobiorcą i pożyczkodawcą (i konieczność ustalenia wynagrodzenia na zasadach rynkowych oraz przygotowania odpowiedniej dokumentacji cen transferowych) mogą okazać się niejedynym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę.
Problemów związanych z dziedziczeniem firmy można uniknąć, a obowiązki wobec fiskusa zminimalizować. Pomóc mogą np. odpowiednie zapisy w umowach albo powołanie fundacji rodzinnej.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Aby uniknąć problemów związanych z dziedziczeniem udziałów, akcji czy ogółu praw i obowiązków, warto zadbać o odpowiednie uregulowania w umowach spółek. Można się również zastanowić nad zarządem sukcesyjnym albo powołaniem fundacji rodzinnej.
Górne granice stawek podatku od środków transportowych na 2025 rok wzrosły o 2,7 proc. w stosunku do tegorocznych. Ostateczną decyzję w sprawie wysokości stawek podatku na terenie danej gminy podejmuje jednak rada gminy w formie uchwały.
Jeżeli nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości i sprzedawca zwróci kwotę nabywcy otrzymaną od niego na poczet sprzedaży, to powinien wystawić fakturę korygującą i obniżyć podstawę opodatkowania VAT.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Trudno uznać, że pracownik, któremu firma pokryje wydatki związane z używaniem prywatnego auta do celów służbowych, uzyskuje z tego tytułu przychód. Zwrot nie jest uzyskaniem korzyści, tylko wyrównaniem ubytku w jego majątku.
Z kartą Simplicity od Citibanku można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami.
• Jest już szansa na składkowe oszczędności, ale wniosek będzie trudny • Ta forma opodatkowania bije rekordy popularności • Co z e-fakturami? Znamy szczegóły • Zalew fałszywych faktur. Skarbówka celuje w oszustów • VAT na artykuły spożywcze dla powodzian • Rząd zdecydował co ze środkami trwałymi • Ważne terminy na ten tydzień
Nazwisko Kseni Judajewej pojawiło się w składzie Rady Wykonawczej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Nie wiadomo jednak, czy zjawiła się już w Waszyngtonie, gdzie MFW ma swoją siedzibę.
Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny daje w Polsce możliwość korzystania z ulg podatkowych. I na to głównie uwagę zwracają korzystający – wynika z pierwszych badań na ten temat.
Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółowe dane dotyczące rozliczeń ryczałtowców za 2023 rok. Z informacji resortu wynika, że nastąpił kolejny wzrost popularności tej formy opodatkowania - w ubiegłym roku skorzystało z niej blisko 2 miliony podatników, czyli o 260 tysięcy więcej niż rok wcześniej.
Darowizna od rodzica nie musi być przelana z rachunku na rachunek. Może ją wpłacić na konto dziecka w banku. I ulga nie przepadnie.
Umorzona przez bank część kredytu frankowego jest przychodem kredytobiorcy. Ale nie trzeba płacić od niego podatku. I nadal tak będzie, przynajmniej do końca 2026 r.
ING Bank Śląski nie wypracował w III kwartale rekordowego zysku. Władze banku wskazują na problem przedłużającej się niższej aktywności gospodarczej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas