Aktualizacja: 14.11.2024 21:39 Publikacja: 13.03.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 15 grudnia 2022 r. (I SA/Gl 1288/22)/
Podatnik jest spółką, która w ramach swojej działalności posiada i wykorzystuje składniki majątkowe, stanowiące środki trwałe. Niektóre z nich należą do grupy „obiekty inżynierii lądowej i wodnej” i podlegają amortyzacji tzw. metodą liniową. Podatnik w 2021 r. zdecydował się na obniżenie stawek amortyzacyjnych dla wybranych środków trwałych. Dodał, iż nie wyklucza w przyszłości kolejnych modyfikacji w odniesieniu do stawek, które mogą polegać na ich obniżeniu lub podwyższeniu, jednak do maksymalnej wysokości wynikającej z wykazu stawek. Podkreślił, że ze względu na warunki ekonomiczne rozważa powrót do stawek amortyzacyjnych, które wskazane są w wykazie.
Dostarczanie energii elektrycznej w celu ładowania pojazdu elektrycznego do punktu ładowania stanowiącego część publicznej sieci takich punktów stanowi dostawę towarów - orzekł TSUE
Gdy pracownik jedzie w podróż służbową prywatnym motocyklem, pracodawca może rozliczyć w kosztach poniesione na ten cel wydatki na takich samych zasadach jak na podróż odbywaną samochodem.
Wykonywanie na terenie Polski prac montażowych / instalacyjnych może prowadzić do powstania zakładu podatkowego zagranicznej firmy, jeśli prace te są prowadzone dłużej niż okres wyznaczony w poszczególnych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Rolnik niebędący podatnikiem VAT powinien wystawić na rzecz osób przebywających u niego na wypoczynku rachunki lub faktury za świadczone na ich rzecz usługi wynajmu pokoju, jeżeli zgłoszą takie żądanie w ciągu trzech miesięcy.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Obliczenie podatku wyrównawczego wymaga podjęcia kilku działań. Trzeba ustalić księgowy dochód (stratę) netto, na tej podstawie skalkulować kwalifikowany dochód (stratę) netto, następnie obliczyć kwalifikowany dochód i wyliczyć podatek.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Realny termin rozpoczęcia reewaluacji sędziów to przełom 2025 i 2026 roku - powiedział w wywiadzie dla portalu money.pl wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur.
Przed warszawskim sądem okręgowym rozpoczął się w czwartek proces apelacyjny w głośnej sprawie brutalnego pobicia byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, który nadzorował kontrolę w SKOK Wołomin.
Sąd odwoławczy może skontrolować prawidłowość przydziału sprawy oraz zmianę składu sądu orzekającego w pierwszej instancji - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok jest to odpowiedzią na pytania prejudycjalne Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
Przekazywanie firm i majątku w spadku i sprawy dziedziczenia to sprawy, które wymagają nie tylko starannego planowania, ale także znajomości szczegółowych przepisów podatkowych. W poniedziałek 18 listopada zapraszamy na bezpłatny webinar „Sukcesja – rodzinne sprawy majątkowe” poświęcony właśnie tym kwestiom prowadzony przez ekspertów "Rzeczpospolitej".
W postępowaniu z zakresu ubezpieczeń społecznych rozkład ciężaru dowodów będzie zależał od rodzaju decyzji. Jeżeli ZUS zmienia sytuację prawną ubezpieczonego, to powinien wykazać uzasadniające ją przesłanki faktyczne np. dotyczące fikcyjnej umowy o pracę.
Miesięczny termin należy liczyć od uzyskania przez pracodawcę sprawdzonych, pewnych, zweryfikowanych informacji o okoliczności, która uzasadnia rozwiązanie umowy. Wiąże się z tym konieczność ustalenia, kogo należy zaliczyć do kręgu osób, do wiadomości których musi dotrzeć wiedza o konkretnych zachowaniach pracownika, dających podstawę do bezzwłocznego zakończenia z nim umowy o pracę.
Odpłatny pas służebności przesyłu nie musi zawierać strefy kontrolowanej, a tylko pas, z którego firma przesyłowa normalnie korzysta.
Przy ustalaniu opłaty za śmieci tzw. metodą wodną trzeba brać pod uwagę „ilość wody z danej nieruchomości”, a nie z mieszkania czy gospodarstwa domowego. Tak mówi ustawa i mieszkaniec bloku nie ma indywidualnej ochrony przed nadmiernymi opłatami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas