WSA: Parking pod domem nie zawsze zabiera pełne odliczenie

Fiskus tylko z powodu parkowania samochodów w miejscu zamieszkania pracowników nie może wykluczyć, że są one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Publikacja: 10.05.2023 02:00

WSA: Parking pod domem nie zawsze zabiera pełne odliczenie

Foto: Adobe Stock

Spór dotyczył prawa do 100 proc. odliczenia VAT od wydatków związanych z aut, udostępnianymi pracownikom. We wniosku o interpretację spółka jawna wyjaśniła, że w ramach działalności kupuje i sprzedaje nieruchomości. To wiąże się z realizacją inwestycji na terenie znacząco oddalonym od jej siedziby. W szczególności chodzi o podziały działek, przekształcenia z rolnych na budowlane, a także doprowadzenie mediów. Tym zajmuje się dział projektowy, którego pracownicy działu realizują inwestycje na terenach odległych o kilkaset kilometrów. W związku z tym niezbędne są wyjazdy m.in. w celu kontroli, koordynacji działań, związanych z inwestycją. Gdy w grafiku danego pracownika działu projektowego znajdzie się wyjazd, to udostępnia spółka auto. Wówczas będzie on zobowiązany, po odbiorze samochodu, do bezpośredniego, najkrótszą trasą dojechania nim do miejsca swojego zamieszkania lub miejsca parkowania w bezpośredniej okolicy, a następnie do wyjazdu na zaplanowaną wizytę terenową. Spółka podkreśliła, że nie będzie mógł używać pojazdu do jakichkolwiek innych jazd, ani możliwości zatrzymania się w celu załatwienia jakichkolwiek prywatnych spraw.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku