Aktualizacja: 23.01.2025 06:11 Publikacja: 12.06.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 stycznia 2023 r. (0111-KDIB2-1.4010.683.2022.2.BJ).
Spóła z o.o. będąca polskim rezydentem podatkowym działa w branży produkcyjnej płyt drewnopodobnych. Spółka funkcjonuje w ramach grupy kapitałowej, do której należy także podmiot będący rezydentem podatkowym Niemiec. To właśnie od tego podmiotu spółka za wynagrodzeniem nabywa prawo do używania oprogramowania oraz usługi informatyczne, w tym usługę dostępu do chmury internetowej.
System kaucyjny ma zacząć obowiązywać 1 października. Jest jednak niedopracowany i wymaga pilnej zmiany. Niewykluczone zatem, że jego wejście w życie po raz kolejny zostanie przesunięte.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Aby najem pokoi gościnnych na wsi korzystał ze zwolnienia z PIT łączna ich liczba nie może być większa niż pięć, nawet jeśli budynki, w których znajdują się te pokoje, są przedmiotem wspólności małżeńskiej.
Nowe rozporządzenie z kas rejestrujących, które weszło w życie 1 stycznia br., przewiduje kontynuację większości dotychczasowych zwolnień, jednak wprowadza również pewne istotne modyfikacje.
Fiskus potwierdza, że sprzedaż składników majątku przez fundatora lub beneficjenta na rzecz fundacji rodzinnej, która odbędzie się na warunkach rynkowych, nie będzie traktowana jako „ukryty zysk”.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
W zmienionym załączniku do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wskazano wprost różnego rodzaju zbiorniki, rurociągi oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia – jako odrębny przedmiot opodatkowania – które nierzadko znajdują się w budynkach.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Według prognoz w najbliższych latach średnio o 2 proc. rocznie będzie rosła wymiana handlowa Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską. Cła zapowiadane przez nowego prezydenta nie powinny tego zmienić.
Donald Trump wycofuje Stany Zjednoczone z porozumienia o podatku globalnym. Nie oznacza to wywrócenia całego systemu, ale zmiany w obciążeniach tą daniną są możliwe.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z grudnia 2024 r.
Jeśli w ugodzie sądowej pozwany pracodawca i pracownik zgodzili się na zmianę prawną kwalifikacji zwolnienia z pracy z dyscyplinarki na rozwiązanie umowy za porozumieniem, to wypłacone w związku z tym odszkodowanie nie korzysta ze zwolnieniu z PIT.
Wraz z Nowym Rokiem polskie prawo czeka szereg zmian, które będą miały znaczący wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Nieważne, czy mówimy o prawie pracy, prawie korporacyjnym, podatkach, raportowaniu ESG, czy sztucznej inteligencji.
Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem zapłacą w 2025 r. wyższe składki zdrowotne. Także ci, którzy mają najniższe przychody. Obniżka składki minimalnej ryczałtowców bowiem nie dotyczy.
Spółka traci prawo do estońskiego CIT, jeśli jej księgi rachunkowe są niewiarygodne. Pomyłki, które da się naprawić, nie dyskwalifikują preferencyjnego rozliczenia.
Kto chce korzystać z pełnej ulgi podatkowej przy darowiźnie czy spadku, musi dołożyć staranności w zgłoszeniu nabytego majątku. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas