KSeF – wyzwanie dla niewatowców

Opublikowana na stronie Rządowego Centrum Legislacji wersja projektu Krajowego Systemu e-faktur (KSeF) z 22 lutego 2023 r. wprowadza istotne zmiany, uwzględniające wiele postulatów, zgłaszanych w trakcie szeroko przeprowadzonych przez Ministerstwo Finansów konsultacji publicznych.

Publikacja: 14.06.2023 02:00

KSeF – wyzwanie dla niewatowców

Foto: Adobe Stock

Jedną z najważniejszych jest wydłużenie o pół roku czasu na wdrożenie KSeF – termin wejścia w życie obowiązku stosowania e-faktur przesunięto z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r. Przy czym podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT lub wykonujący wyłącznie czynności z niego zwolnione, otrzymali dodatkowe pół roku, tzn. dla nich obowiązek wystawiania faktur w KSeF wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 r.

Opublikowana z początkiem grudnia ubiegłego roku poprzednia wersja projektu była bardzo kontrowersyjna, pomimo korzystnych założeń ustawy, tj. automatyzacji i optymalizacji procesów związanych z obiegiem dokumentów. KSeF umożliwi bowiem wystawianie i otrzymywanie faktur w czasie rzeczywistym. Będzie także stanowił podstawę do dalszej optymalizacji procesów biznesowych poprzez błyskawiczne uzyskiwanie informacji w komórkach zarządczych. Wprowadzenie e-faktury pozwoli również obniżyć koszty prowadzenia działalności. Dlaczego zatem system ten od grudnia wywoływał tyle kontrowersji?

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo