Brak mechanizmu podzielonej płatności w systemie nettingowym

Dokonując kompensaty wierzytelności w systemie nettingowym podatnik VAT nie jest zobowiązany do stosowania MPP w zakresie, w jakim kwoty należności są wzajemnie potrącane.

Publikacja: 14.06.2023 02:00

Brak mechanizmu podzielonej płatności w systemie nettingowym

Foto: Adobe Stock

Jedną z wielu wykorzystywanych przez podatników form bezgotówkowego uregulowania wzajemnych należności i zobowiązań jest kompensata wierzytelności (zwana również potrąceniem). Mechanizm ten sprowadza się do zaliczenia przez podmioty gospodarcze jednej wierzytelności na poczet drugiej.

W Polsce nie ma uregulowań prawnych dotyczących nettingu, jednakże funkcjonuje on w praktyce gospodarczej na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, w szczególności wyrażonej w nim zasady swobodnego kształtowania umów. W świetle bowiem art. 498 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego, gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czym jest globalny podatek wyrównawczy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jakie ma uprawnienia i za co odpowiada przedstawiciel podatkowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak prawidłowo określić wartość składników majątku spółki
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Zerowy VAT na pomoc dla powodzian
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Darowizna udziałów do fundacji rodzinnej bez VAT