Reklama
Rozwiń

Niewykorzystana wartość kart podarunkowych jest poza VAT

Jeśli klient nie wykorzysta w całości lub w części wartości karty podarunkowej, to środki, które przepadają i stają się własnością podatnika, nie stanowią podstawy do opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Publikacja: 24.07.2023 02:00

Niewykorzystana wartość kart podarunkowych jest poza VAT

Foto: AdobeStock

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) z 5 kwietnia 2023 r. (0114-KDIP1-3.4012.135.2023.2.JG).

We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży towarów na terytorium Polski za pośrednictwem zarówno sklepu internetowego, jak i sklepów stacjonarnych. W ramach swojej działalności podatnik emituje karty podarunkowe, które występują w formie fizycznej oraz elektronicznej. Karty podarunkowe są kartami na okaziciela i dostępne są w różnych nominałach. Mogą je nabyć zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy. Karty podarunkowe nie podlegają wymianie na środki pieniężne oraz nie mogą być zwracane. Aktywacja kart podarunkowych następuje w dacie zakupu, od której liczona jest jej ważność (12 miesięcy). Po upływie tego terminu karta podarunkowa traci ważność, a środki, które pozostały na tej karcie, nie podlegają zwrotowi, a więc przepadają. W dacie wydania karty podarunkowej nie jest znana kwota, która zostanie wydatkowana na zakup towarów. Ponadto klienci mogą nabywać za pomocą karty towary opodatkowane różnymi stawkami VAT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa
podatki
Co z podatkiem od nieruchomości? Podatnicy mają problem, posypią się kary