Reklama
Rozwiń

Opodatkowanie ukrytych zysków w fundacji rodzinnej

Fundcja rodzinna to nowe rozwiązanie prawne pozwalające na zapewnienie sukcesji w firmie. Wynik większości jej operacji gospodarczych nie jest opodatkowany, jednak nie w przypadku ukrytych zysków.

Publikacja: 02.08.2023 07:11

Opodatkowanie ukrytych zysków w fundacji rodzinnej

Foto: Adobe Stock

Przepisy o fundacji rodzinnej, które funkcjonują w polskim systemie prawnym począwszy od 22 maja 2023 r. są rozwiązaniem długo wyczekiwanym przez polską przedsiębiorczość rodzinną. Ich zasadniczym celem jest przygotowanie przedsięwzięć rodzinnych do funkcjonowania w perspektywie wielopokoleniowej. Od momentu podpisania ustawy przez Prezydenta 26 stycznia 2023 r., a następnie opublikowania z 21 lutego 2023 r., obowiązywało trzymiesięczne vacatio legis. Okres ten służył przede wszystkim zapoznaniu się z zaproponowanym przez ustawodawcę rozwiązaniami legislacyjnymi odnośnie do fundacji rodzinnej. Dość szybko pojawiły się opinie dotyczące narzędzi stricte optymalizacyjnych, które można wdrożyć dzięki zastosowaniu fundacji rodzinnej w przedsięwzięciach biznesowych, których cel funkcjonowania nie jest zbieżny z art. 2 ust 1 ustawy o fundacji rodzinnej, czyli gromadzeniem mienia, zarządzaniem nim w interesie beneficjentów oraz spełnianiem świadczeń na rzecz beneficjentów.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa
podatki
Co z podatkiem od nieruchomości? Podatnicy mają problem, posypią się kary