Zarówno strategia podatkowa, jak i informacja o realizowanej w danym roku strategii podatkowej odnoszą się do całokształtu procesów podatkowych podmiotu. Przepisy wynikające z ustawy o CIT zawierają szeroki katalog tego, co powinna zawierać informacja o realizowanej strategii podatkowej, np.: opis podejścia do procesów oraz procedur dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów podatkowych i zapewniających ich prawidłowe wykonanie, czy też informacje o planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań jego lub podmiotów z nim powiązanych. Warto nadmienić, że przepisy tylko częściowo wskazują na konkretne informacje, które należy ujawniać, m.in. zgłoszone schematy podatkowe (MDR) czy transakcje z podmiotami powiązanymi.

W sytuacji nieopublikowania na stronie internetowej informacji o realizowanej strategii podatkowej lub nieprzekazania do urzędu skarbowego adresu tej strony internetowej, podatnikowi grozi kara administracyjna w wysokości do 250 tys. zł, a także potencjalne sankcje karnoskarbowe w stosunku do osób znajdujących się na kierowniczych stanowiskach u danego podatnika.

Planowane zmiany …

Ministerstwo Finansów wskazało w kierunkach zmian związanych ze strategiami podatkowymi kilka kluczowych punktów takich jak: ustandaryzowanie formy sporządzania i publikowania strategii podatkowych oraz sprawozdań z ich realizacji, regularne przeprowadzanie niezależnych audytów realizacji strategii podatkowych oraz dokonywanie przez MF oceny transparentności podatników, która będzie dostępna dla ogółu.

Choć samo dążenie Ministerstwa Finansów do ujednolicenia formy strategii podatkowych oraz sprawozdań z ich realizacji można ocenić pozytywnie z punktu widzenia podatnika, gdyż usystematyzowanie tego zagadnienia ułatwi im sporządzanie dokumentów związanych ze strategiami podatkowymi oraz może przyspieszyć ten proces, to mniejszym optymizmem napawa już kwestia przeprowadzania pełnych audytów w zakresie strategii podatkowych oraz ich publikacja. Przedsiębiorcy z roku na rok obciążani są nowymi obowiązkami związanymi z rozliczeniami podatkowymi oraz sprawozdawczością, zatem dodawanie kolejnego procesu kontrolnego wpłynie jedynie negatywnie na efektywność prowadzonego biznesu. Możliwe, że w toku dalszych konsultacji Ministerstwo Finansów przeformułuje powyższy pomysł i stworzy mniej uciążliwą alternatywę w tym zakresie lub po prostu zrezygnuje z takiego rozwiązania.

Uzasadnione obawy wzbudza także pomysł dokonywania przez Ministerstwo Finansów oceny transparentności podatników. Na razie nie jest wiadome jak tego rodzaju postępowanie miałoby wyglądać, jednakże wskazać trzeba na pewne ryzyko dokonywania arbitralnych ocen przez Ministerstwo Finansów, których skutki mogliby dotkliwie odczuć podatnicy. Wątpliwości w tym temacie dotyczą przede wszystkim pomysłu publikowania tego rodzaju ocen do wiadomości publicznej. Udostępnianie tego rodzaju dokumentu może rodzić negatywne konsekwencje dla podatników na gruncie biznesowym, wpływając na ich wiarygodność w oczach kontrahentów.

… i ich skutki

Wstępna ocena kierunku proponowanych zmian nie napawa optymizmem. Podatników najpewniej czeka seria nowych wyzwań oraz zmian w bliżej nieokreślonym czasie. Z ostateczną oceną przyjdzie jednak poczekać do momentu, gdy pojawi się rzeczywisty projekt nowelizacji przepisów w zakresie strategii podatkowych. Wówczas dopiero przyjdzie się mierzyć z realnymi propozycjami.

Podatnicy powinni jednak już teraz zadbać o to, aby publikowane przez nich informacje o realizacji strategii podatkowych w pełni odzwierciedlały procesy i procedury podatkowe faktycznie realizowane w firmie, gdyż zapowiedzi zmian w obszarze strategii podatkowych jednoznacznie wskazują, że przepisy w tym zakresie stanowią ważne narzędzie w rękach fiskusa, które najprawdopodobniej będzie coraz szerzej wykorzystywane w toku czynności weryfikacyjnych.

Choć sporządzanie strategii podatkowych i publikowanie informacji o nich wielu podatników traktuje wciąż jedynie jako przykrą konieczność, powinni oni zapewnić dochowanie należytej staranności w tym obszarze w celu uniknięcia potencjalnych przykrych konsekwencji ze strony fiskusa.