Aktualizacja: 22.11.2024 01:08 Publikacja: 30.08.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Chodzi o interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 lipca 2023 r. (0114-KDIP4-3.4012.272.2023. 3.DS).
Tematyka związana z fundacją rodzinną jako podatnikiem VAT nie jest taka jednoznaczna jakby mogła się wydawać, co potwierdza fakt złożenia stosownego wniosku o wydanie interpretacji. Mianowicie, w pierwszej kolejności należy podnieść, że ustawa o fundacji rodzinnej nie odwołuje się bezpośrednio do ustawy o podatku od towarów i usług, tak jak odwołuje się np. do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Konsekwencją tego jest sytuacja, że fundacja rodzinna nie jest z delegacji ustawowej podatnikiem VAT. Niemniej jednak, w określonych okolicznościach fundacja rodzinna będzie podatnikiem VAT, a decydować o tym będzie charakter podejmowanych działalności przed fundację rodzinną. Natomiast ocena czy działalność fundacji rodzinnej podlega skutkom podatkowym co do podatku VAT, powinna być każdorazowo analizowana na podstawie art. 15 ustawy o VAT oraz unijnej dyrektywy VAT. Co istotne, bycie czynnym podatnikiem VAT daje możliwość prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas