Takie wydatki mają związek z działalnością gospodarczą, ponieważ przyczyniają się do uzyskania przychodu. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 września 2023 r. (0114-KDIP2-1.4010.403.2023. 1.KW).
Wystąpiła o nią spółka komandytowo-akcyjna świadcząca usługi fotograficzne. Nawiązała współpracę z radą rodziców jednej ze szkół. Zobowiązała się do płacenia jej prowizji w zamian za zlecenia na swoje usługi. Ma wynosić około 10 proc. przychodu ze sprzedaży fotografii oraz innych materiałów. Spółka planuje regularnie współpracować z radą rodziców. Podkreśla, że dzięki temu będzie otrzymywać kolejne zlecenia.
Czytaj więcej:
Prowizja za zlecenia Czy prowizje można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Spółka twierdzi, że tak. Argumentuje, że są one immanentnie powiązane z zawieranymi umowami. Bez uiszczania prowizji nie otrzyma zleceń. Rzutowałoby to negatywnie na możliwość pozyskiwania nowych klientów. Wydatki spełniają więc przesłanki z definicji kosztów uzyskania przychodów z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, ponieważ służą zachowaniu oraz zabezpieczeniu źródła przychodów.
Co na to fiskus? Zgodził się, że prowizje wynikające z umów zawartych z radą rodziców stanowią koszty uzyskania przychodów. Są bowiem związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. „Charakter kosztów związanych z zapłatami prowizji zawiera »potencjał zysku«, który potwierdza, że jest on związany z przychodami spółki” – czytamy w interpretacji.
Skarbówka wspomniała też, że żaden przepis nie wyłącza prowizji z podatkowych kosztów. Nie ma więc przeciwskazań, żeby je do tych kosztów zaliczyć.
Podstawa prawna:
- art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawych (test jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm.)