Takie wydatki mają związek z działalnością gospodarczą, ponieważ przyczyniają się do uzyskania przychodu. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 września 2023 r. (0114-KDIP2-1.4010.403.2023. 1.KW).

Wystąpiła o nią spółka komandytowo-akcyjna świadcząca usługi fotograficzne. Nawiązała współpracę z radą rodziców jednej ze szkół. Zobowiązała się do płacenia jej prowizji w zamian za zlecenia na swoje usługi. Ma wynosić około 10 proc. przychodu ze sprzedaży fotografii oraz innych materiałów. Spółka planuje regularnie współpracować z radą rodziców. Podkreśla, że dzięki temu będzie otrzymywać kolejne zlecenia.

Prowizja za zlecenia Czy prowizje można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Spółka twierdzi, że tak. Argumentuje, że są one immanentnie powiązane z zawieranymi umowami. Bez uiszczania prowizji nie otrzyma zleceń. Rzutowałoby to negatywnie na możliwość pozyskiwania nowych klientów. Wydatki spełniają więc przesłanki z definicji kosztów uzyskania przychodów z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, ponieważ służą zachowaniu oraz zabezpieczeniu źródła przychodów.

Co na to fiskus? Zgodził się, że prowizje wynikające z umów zawartych z radą rodziców stanowią koszty uzyskania przychodów. Są bowiem związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. „Charakter kosztów związanych z zapłatami prowizji zawiera »potencjał zysku«, który potwierdza, że jest on związany z przychodami spółki” – czytamy w interpretacji.

Skarbówka wspomniała też, że żaden przepis nie wyłącza prowizji z podatkowych kosztów. Nie ma więc przeciwskazań, żeby je do tych kosztów zaliczyć.

Podstawa prawna:

- art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawych (test jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm.)