Stanowisko takie zostało potwierdzone przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 sierpnia 2023 r. (sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.501.1. 2023.1.AKU).
Stan faktyczny
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w powyższym zakresie wystąpiła polska spółka, która będąc pracodawcą, pełni rolę płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w stosunku do wypłacanych wynagrodzeń.
Czytaj więcej:
W ramach zwyczaju przyjętego w spółce, pracownik, który osiąga 10-letni staż pracy w firmie, otrzymuje jubileuszowy prezent w postaci tabletu. Upominek stanowi formę gratulacji i ma na celu uhonorowanie długiego stażu pracy danego pracownika. Przyznanie tabletu dla zatrudnionego jest związane jedynie z uzyskaniem określonego stażu pracy, nie zależy od wyników ani oceny jego pracy. Nagrodzeni pracownicy otrzymują upominek w roku, kiedy ich staż pracy w firmie przekroczy 10 lat, prezenty najczęściej rozdysponowane są w grudniu. Przyznawanie upominków odbywa się jedynie na zasadzie zwyczaju, nie jest zapisane w wewnątrzfirmowych regulacjach.
W związku z istniejącą praktyką nagradzania, spółka zwróciła się do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej KIS) z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości w zakresie konsekwencji w PIT związanych z przekazaniem prezentu jubileuszowego wieloletnim pracownikom.
Stanowisko fiskusa
Na wstępie organ wskazał, że kwestia opodatkowania nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników od pracodawców od dawna budziła wątpliwości i prowadziła do sporów interpretacyjnych. Zagadnienie to rozstrzygnął Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r. (K 7/13) wskazując, że nie wszystkie świadczenia otrzymane przez pracowników od pracodawców należy uznać za przychód w rozumieniu ustawy o PIT.
W wyroku Trybunał wskazał wprost, że: „gdyby się zdarzyło, że pracodawca rzeczywiście chce obdarować konkretnego pracownika, np. z okazji jubileuszu zatrudnienia wręcza mu zegarek, wówczas korzyść tę należałoby potraktować jako podlegającą ustawie z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. A zatem to nie zamiar obdarowania stanowi kryterium odróżnienia świadczeń pracodawcy, o których wartość należy podnieść podlegający opodatkowaniu dochód pracownika, od tych, które jego dochodu nie zwiększają. Kryterium tym musi być obiektywna ocena czy świadczenie leżało w interesie pracownika, a jest tak wtedy, gdy stanowi ono realne przysporzenie majątkowe (korzyść), którego efekt jest uchwytny w jego majątku”.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w uzasadnieniu sierpniowej decyzji przytoczył powyższe stanowisko Trybunału Konstytucyjnego co do uzyskania przez pracownika nieodpłatnego świadczenia i kwalifikacji upominku jubileuszowego jako darowizny. Wyjaśnił także, że art. 2 ustawy o PIT przewiduje sytuacje, w których uzyskanie korzyści majątkowej nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, mimo że uzyskana korzyść mieści się w definicji przychodu. Jednym z wyłączeń przedmiotowych przewidzianych w tym przepisie jest przychód podlegający podatkowi od spadków i darowizn. Zastosowanie tej regulacji ma na celu zapobieżenie sytuacji, kiedy jedno przysporzenie majątkowe podlegałoby podwójnemu opodatkowaniu – z jednej strony podatkiem od spadków i darowizn, z drugiej podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dyrektor KIS, wydając decyzję w opisanym stanie faktycznym potwierdził, że skoro otrzymanie przez pracowników spółki upominków w postaci tabletów z okazji 10-lecia stażu pracy w firmie nie jest formalnie uregulowane pomiędzy stronami i nie stanowi wynagrodzenia za świadczoną pracę, wartość przyznanych prezentów nie będzie podlegała PIT. W konsekwencji na spółce nie będą spoczywały obowiązki płatnika PIT w związku z przyznanym upominkiem jubileuszowym.
Komentarz eksperta
Magdalena Tomaka-Jarzyna - Menedżerka w zespole ds. rozwiązań dla pracodawców Deloitte
Stanowisko wyrażone przez dyrektora KIS w sierpniowej interpretacji jest kontynuacją spójnej linii orzeczniczej w temacie opodatkowania prezentów od pracodawcy ostatnich lat. Organy w wydanych interpretacjach konsekwentnie potwierdzają, że prezent od pracodawcy dla pracownika stanowiący darowiznę nie podlega opodatkowaniu PIT. Konkluzja ta wynika z zastosowania wyłączenia przedmiotowego z ustawy o PIT i pomaga uniknąć podwójnego opodatkowania tego samego nabycia (PIT i podatkiem od spadków i darowizn).
Zakwalifikowanie tabletu otrzymanego od pracodawcy jako przysporzenia podlegającego podatkowi od spadków i darowizn (a nie jako przychodu podlegającego PIT) jest korzystne zarówno z perspektywy pracownika, jak i pracodawcy. Pracodawca, który wręcza pracownikowi upominek niebędący przychodem na gruncie PIT, nie ma obowiązków płatnika w związku z wartością przyznanego benefitu. Zatem pracodawca nie oblicza i nie potrąca pracownikowi PIT, ale także nie nalicza składek ZUS, uzyskując przy tym finansową oszczędność. W przeciwnym razie, gdyby upominek podlegał PIT i składkom ZUS, pracodawca musiałby zapłacić od przyznanej wartości także część składek ZUS należnych od pracodawcy (m.in. składkę emerytalną i rentową).
Z perspektywy pracownika powyższe podejście jest również korzystne, ponieważ w efekcie pracownik nie zapłaci od wartości otrzymanego prezentu jubileuszowego PIT (12 proc. lub 32 proc.) ani składek ZUS. Choć co do zasady ma obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn od otrzymanej wartości, z dużym prawdopodobieństwem faktyczne zobowiązanie nie powstanie (zakładając, że wartość tabletu nie przekroczy kwoty wolnej od spadków i darowizn oraz że podatnik nie ma innych darowizn w roku nabycia i w okresie 5 lat poprzedzających od tego samego darczyńcy, których łączna wartość przekroczyłaby limit).
Niezależnie od jednolitej interpretacji analizowanej kwestii przez władze skarbowe w ostatnich latach, pracodawca, który nie zamierza rozpoznawać przychodu ze stosunku pracy w związku z przyznaniem pracownikowi upominku jubileuszowego, może wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej, aby potwierdzić poprawność stosowanej praktyki i zabezpieczyć swoją sytuację jako płatnika składek.