Aktualizacja: 21.11.2024 16:19 Publikacja: 11.12.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Stanowisko takie znajduje także potwierdzenie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 29 sierpnia 2023 r. (III SA/Wa 1335/23).
W analizowanej sprawie podatnik wystąpił z wnioskiem o interpretację indywidulaną, w której wskazał, że w związku z chęcią przejścia na estoński CIT w trakcie trwania roku podatkowego, 30 czerwca 2022 r. złożył zawiadomienie ZAW-RD, w którym jako początkową datę opodatkowania estońskim CIT wskazał 1 lipca 2022 r. Podatnik zwrócił się do dyrektora KIS z pytaniem, czy zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem może zostać złożone przed rozpoczęciem nowego (niepełnego) roku podatkowego. Organ podatkowy, rozpatrując sprawę uznał, że podatnik nie złożył skutecznie zawiadomienia ZAW-RD, gdyż jest to możliwe dopiero po zamknięciu ksiąg rachunkowych oraz sporządzeniu sprawozdania finansowego. Spółka zaskarżyła interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a sąd w ww. wyroku z 29 sierpnia 2023 r. podtrzymał stanowisko prezentowane przez dyrektora KIS. Wskazał przy tym ponownie, że spółka przechodząca na CIT estoński w trakcie roku musi najpierw zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe. Zawiadomienie o zmianie podatnik taki składa do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku, w którym będzie objęty ryczałtem, przy czym zawiadomienie musi korelować czasowo z wykonaniem pozostałych czynności – zamknięciem ksiąg i sporządzeniem sprawozdania. Zdaniem sądu nie sposób twierdzić, że czynności te mogą zostać wykonane w czasie późniejszym, poprzez odwoływanie się do przepisów ustawy o rachunkowości, która to miałaby odwlekać w czasie obowiązek wynikający z art. 28j ust. 5 ustawy o CIT.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Liczba audytorów badających spółki giełdowe się zmniejsza. W grze pozostają tylko firmy, które mogą skutecznie odpowiedzieć na wyzwania – podkreślają członkowie zarządu BDO dr Anna Bernaziuk, Edyta Kalińska i Tomasz Reiter.
Poprawa bezpieczeństwa na przejazdach to powszechny postulat kolejarzy i zmotoryzowanych. Ale jednym z największych wyzwań dla zarządcy kolejowej infrastruktury jest wdrożenie systemów sterowania ruchem kolejowym.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
Polska ma problem z wiarygodnością ekonomiczną, zwłaszcza dotyczącą finansów publicznych, stabilności pieniądza, praworządności i respektowania zobowiązań międzynarodowych.
Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może finansować paczki, karty przedpłacone oraz spotkania świąteczne? Czy wartość tych świadczeń zawsze trzeba różnicować?
Pion śledczy IPN w Warszawie zakończył śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez Niemców na obywatelach polskich w obozie koncentracyjnym Dachau. Umorzył je, bo prawdopodobnie sprawcy nie żyją. Ale nie ma takiej pewności.
Aplikacja Pro Speed Test miała być pomocą przy reklamacjach jakości stacjonarnego internetu. Od kilku tygodni nie ma już certyfikatu Urzędu Komunikacji Elektronicznej. I nie ma go dziś nikt. Co planuje regulator?
– Należy zmienić podstawę programową. Dziś nauczyciel nie ma czasu zająć się dzieckiem, bo musi pędzić z programem – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas