Urząd nie może „automatycznie” przedłużać terminu zwrotu VAT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że powodem niedokonania zwrotu VAT nie może być tylko sam fakt wydania postanowienia o przedłużeniu terminu weryfikacji rozliczenia.

Publikacja: 18.12.2023 02:00

Urząd nie może „automatycznie” przedłużać terminu zwrotu VAT

Foto: Adobe Stock

W badanej przez sąd administracyjny sprawie naczelnik urzędu skarbowego pięciokrotnie przedłużał termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego na należnym. Podatnik zaskarżył jedno z wydanych postanowień. Finalnie sprawa trafiła na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który uchylił zaskarżone postanowienie (wyrok z 30 października 2023 r., I SA/Kr 867/23).

Zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy o VAT podstawowy termin zwrotu VAT wynosi 60 dni liczonych od dnia złożenia rozliczenia. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego badania, to naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia. Weryfikacji tej dokonuje się w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu podatku, to urząd skarbowy wypłaca należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czym jest globalny podatek wyrównawczy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jakie ma uprawnienia i za co odpowiada przedstawiciel podatkowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak prawidłowo określić wartość składników majątku spółki
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Zerowy VAT na pomoc dla powodzian
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Nawet jedna transakcja może uczynić podatnikiem VAT