Reklama
Rozwiń

Urząd nie może „automatycznie” przedłużać terminu zwrotu VAT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że powodem niedokonania zwrotu VAT nie może być tylko sam fakt wydania postanowienia o przedłużeniu terminu weryfikacji rozliczenia.

Publikacja: 18.12.2023 02:00

Urząd nie może „automatycznie” przedłużać terminu zwrotu VAT

Foto: Adobe Stock

W badanej przez sąd administracyjny sprawie naczelnik urzędu skarbowego pięciokrotnie przedłużał termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego na należnym. Podatnik zaskarżył jedno z wydanych postanowień. Finalnie sprawa trafiła na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który uchylił zaskarżone postanowienie (wyrok z 30 października 2023 r., I SA/Kr 867/23).

Zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy o VAT podstawowy termin zwrotu VAT wynosi 60 dni liczonych od dnia złożenia rozliczenia. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego badania, to naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia. Weryfikacji tej dokonuje się w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu podatku, to urząd skarbowy wypłaca należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa