Raportowanie Country-by Country – co powinien wiedzieć księgowy

Podmioty należące do dużych, międzynarodowych grup kapitałowych mają obowiązek raportowania CbC do Krajowej Administracji Skarbowej szczegółowych informacji podatkowych związanych z działalnością grupy. Ma ono na celu dostarczenie organom podatkowym dodatkowych informacji na temat transgranicznych struktur korporacyjnych.

Publikacja: 20.12.2023 02:00

Raportowanie Country-by Country – co powinien wiedzieć księgowy

Foto: Adobe Stock

Raport CbC (Country-by-Country Reporting, CbC-R) to mechanizm raportowania, określony w ustawie z 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (dalej ustawa).

Raport CbC jest częścią planu działania OECD, który ma zapobiegać erozji podstawy opodatkowania oraz transferowi zysków (base erosion and profit shifting – BEPS). Raport CbC zapewnia lokalnym organom podatkowym wgląd w przychody, zyski, odprowadzone i naliczone podatki, zatrudnienie, kapitał, aktywa trwałe i wiele innych informacji o grupie. Zgodnie z założeniami, generowanie raportów krajowych przez podmioty do tego zobowiązane i automatyczna wymiana informacji na ich temat między jurysdykcjami umożliwi organom podatkowym lepszą weryfikację danych, jakie posiadają o poszczególnych podatnikach. Niemniej jednak, podatnicy stają przed licznymi wyzwaniami związanymi m.in. z prawidłowym określeniem obowiązków, gromadzeniem danych, wyborem odpowiedniego formularza czy też sposobem składania raportu. Problematyczny może również okazać się wybór podmiotu z grupy kapitałowej odpowiedzialnego za składanie raportu oraz świadomość pozostałych podmiotów związana z koniecznością wypełnienia dalszych obowiązków. Dlatego, tak istotne jest, aby rozwiać wszelkie wątpliwości podatników, którzy często nie wiedzą, czy są zobowiązani do składania corocznego podsumowania działalności w ramach raportów lub powiadomień CbC.

Pozostało 85% artykułu

PRO.RP.PL za 19 zł

Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: TSUE kolejny raz o elektromobilności
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
W podróż służbową motocyklem? To możliwe
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zagraniczna firma i prace montażowe. Kiedy powstaje zakład podatkowy w Polsce?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Faktura za agroturystykę tylko na żądanie klienta
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak obliczyć podatek wyrównawczy do zapłaty
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni