Aktualizacja: 12.10.2024 21:50 Publikacja: 19.02.2024 02:00
Foto: Adobe Stock
Niech mi będzie wolno podzielić się przy tej okazji własną refleksją. Kiedy zaczynałem pracę zawodową w obszarze podatkowym na przełomie stuleci (a tu już bez mała ćwierć wieku temu), wymiana informacji w formie cyfrowej dopiero raczkowała.
Co prawda obok królującej wówczas poczty tradycyjnej funkcjonował dość powszechnie faks, a w użytku były już komputery, to jednak zasadniczo te ostatnie nie służyły do przesyłania danych „na zewnątrz”. I jeszcze na pewno nie na linii podatnik – organ podatkowy (lub odwrotnie). W zasadzie komputery używane były (przynajmniej w biznesie usługowym/doradczym) do przygotowywania materiałów (word, excel), drukowania, zdobywania pewnych szczątkowych informacji w rodzącym się dopiero internecie, wysyłki poczty e-mail niemającej jednak wówczas jeszcze żadnego przymiotu „oficjalnego”. Nawet z dostępnością powszechnie obowiązujących przepisów było różnie. Próżno było ich szukać w Internecie (obowiązek publikowania aktów prawnych w formie elektronicznej pojawił się wiele lat później), firmy oferujące bazy danych dopiero się tworzyły, więc trzeba było używać papierowych wersji dzienników ustaw. No ale też zmiany przepisów nie następowały w takim tempie jak obecnie.
Sprzedaż działki podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli sprzedawca działa w tej transakcji jako podatnik VAT. Mogą o tym świadczyć działania, które podjął on w celu doprowadzenia do sprzedaży.
Uszkodzenia budynków, sprzętu oraz towarów uniemożliwiły bądź znacząco ograniczyły prowadzenie działalności. Zniszczenia spowodowane powodzią dają jednak przedsiębiorcom możliwość zaliczenia strat do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli spełnione są ustawowe warunki.
Przedsiębiorcy, którzy ubezpieczyli firmowy majątek, otrzymają odszkodowania od ubezpieczycieli za zniszczenia powstałe w wyniku powodzi. Muszą pamiętać, aby te kwoty wykazać jako przychód i opodatkować CIT.
Coraz częściej organy podatkowe, przy akceptacji sądów administracyjnych, nakładają na spółki wypłacające dywidendę obowiązek spełnienia dodatkowych wymogów, które nie znajdują umocowania w ustawie o CIT.
Zapłata opłaty legalizacyjnej wynikającej z prawa budowalnego jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem strony, gdyż pozwala uniknąć rozbiórki samowoli budowlanej. Opłata legalizacyjna nie podlega wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów CIT.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na ubranie, nawet jak jest charakterystyczne dla branży, w której działa.
Pomysł z oskładkowaniem umów zlecenia ma wyrównać różnice między osobami pracującymi na etatach a tymi, którzy korzystają z cywilnoprawnych form zatrudnienia. Warto jednak zastanowić się nad tym, kto z takiej zmiany odniesie większe korzyści. Wiele wskazuje bowiem na to, że głównym beneficjentem będą nie obywatele, ale budżet.
Choć polskie gminy mają możliwość wprowadzenia opłaty za posiadanie psa, nie wszystkie ją ustalają. Jednym z powodów jest trudność w egzekwowaniu należności. To jednak może się niedługo zmienić dzięki Krajowemu Rejestrowi Oznakowanych Psów i Kotów.
Przedsiębiorcy w Polsce poświęcają na wypełnianie obowiązków podatkowych aż 334 godziny rocznie. Stawia to Polskę na drugim miejscu w Europie. Mitem jest także 19-proc podatek dochodowy. Największe grupy kapitałowe oddają fiskusowi co trzecią złotówkę z wypracowanego zysku.
Henryk K., prezes do niedawna giełdowej spółki produkującej wędliny dla całej Polski, utknął w Argentynie. Od czterech lat prokuratura nie może wyegzekwować jego ekstradycji. W tle są zobowiązania na 833 mln zł i karuzela VAT.
Czy samochód można rozliczyć w firmie? Jak rozliczyć wydatki na eksploatację auta? Co z ubezpieczeniem, leasingiem i innymi kosztami? 14 października 2024 r. eksperci odpowiedzą na te pytania podczas Webinaru "Rzeczpospolitej".
Abonament RTV być może już wkrótce zastąpiony zostanie przez opłatę audiowizualną. Trwają prace nad jej wprowadzeniem. W założeniu ma być łatwiejsza do wyegzekwowania, a to dzięki połączeniu jej płatności z rozliczaniem PIT.
Sprzedawca domu lub mieszkania musi podzielić się dochodem z fiskusem. Podatku nie będzie, jeśli wyda pieniądze z transakcji na spłatę kredytu. Ale tylko swojego – wynika z interpretacji.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie realizowany będzie wspólny niemiecko–ukraiński projekt badawczy dotyczący historii masowej przemocy.
Założenia polityki migracyjnej rządu oznaczają odrzucenie prawa Unii Europejskiej i ignorowanie przyjętych przez Polskę międzynarodowych zobowiązań, w tym Konwencji Genewskiej - głoszą niektóre komentarze po wypowiedzi Donalda Tuska.
Nie będziemy orzekać z neosędziami. Wydawanie wyroków przez nielegalne izby Sądu Najwyższego to oszukiwanie obywateli. Podtrzymujemy także apel o rezygnację Małgorzaty Manowskiej – mówi Andrzej Kompa, przewodniczący Rady Ławniczej SN.
Po otrzymaniu wyroku w postępowaniu przed Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym kontynuujemy pracę z doradcami prawnymi w celu wypłaty zasądzonych kwot. Naszym celem jest możliwość zapewnienia zwrotu akcjonariuszom – wielu z nich jest Polakami – zapowiada Ben Stoikovich, prezes GreenX Metals w pierwszym komentarzu po wygranym arbitrażu międzynarodowym z polskim rządem. Spór dotyczył m.in. koncesji na wydobycie węgla koksującego na Lubelszczyźnie.
Po sobotnim przemówieniu prezesa PiS wiemy już, że jedynym wnioskiem jaki wyciągnął Kaczyński z wyborczej porażki jest to, że potrzeba jeszcze więcej tego samego, by powrócić do władzy.
Deputat węglowy dla kolejarzy to świadczenie, które w przeszłości przysługiwało pracownikom kolei. Po przejściu na emeryturę osoby te mają prawo do deputatu węglowego w formie ekwiwalentu pieniężnego.
Wiceprezydent USA Kamala Harris, kandydatka demokratów w nadchodzących wyborach prezydenckich, opublikowała w sobotę list od swojego lekarza z Białego Domu, który stwierdził, że jest w „doskonałym zdrowiu” i skutecznie radzi sobie z drobnymi problemami zdrowotnymi.
Zgodnie z przewidywaniami podczas kongresu PiS w Przysusze nastąpiło zjednoczenie Prawa i Sprawiedliwości z Suwerenną Polską. Ogłosił to Patryk Jaki, zastępca Zbigniewa Ziobry, lidera SP.
Premier Donald Tusk powiedział podczas warszawskiej konwencji Koalicji Obywatelskiej, że nowa strategia migracyjna będzie obejmować "czasowe zawieszenie terytorialne prawa do azylu". - Rząd nie będzie wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski, jak pakt migracyjny - zapowiedział.
Tusk, Trzaskowski, Sikorski - wystąpienia tych trzech mówców zdominowały sobotnią konwencję PO. Wszystkie dotyczyły w ten czy inny sposób bezpieczeństwa. W tle jednak polityka, a konkretniej - wybory prezydenckie i prekampania wyborcza.
To wyjątkowy okres lidera rankingu walut cyfrowych. Przez 34 sesje jego wartość zmieniała się o mniej niż 5 proc. Dlaczego bitcoin przestał grzeszyć wybujałą zmiennością notowań?
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na ubranie, nawet jak jest charakterystyczne dla branży, w której działa.
Pomysł z oskładkowaniem umów zlecenia ma wyrównać różnice między osobami pracującymi na etatach a tymi, którzy korzystają z cywilnoprawnych form zatrudnienia. Warto jednak zastanowić się nad tym, kto z takiej zmiany odniesie większe korzyści. Wiele wskazuje bowiem na to, że głównym beneficjentem będą nie obywatele, ale budżet.
Odegraniem hymnu i przemówieniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego rozpoczął się w Przysusze kongres Prawa i Sprawiedliwości. Tuż po kongresie ma się zebrać Rada Polityczna PiS. Działacze mają zdecydować - jak wynikało z zapowiedzi - o połączeniu PiS z Suwerenną Polską, zmianie statutu i powołaniu Komitetu Wykonawczego, a także dokonać zmian w strukturze okręgowej partii.
Największy błąd, jaki może popełnić Koalicja Obywatelska, to zlekceważyć kandydata PiS w wyborach prezydenckich, którym zostanie najpewniej Karol Nawrocki.
Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz status tzw. neosędziów. Jak przekazał Adam Bodnar, na te dwa tematy wypowiedziała się dziś Komisja Wenecka, z czego na temat neosędziów - dość ogólnikowo.
Żabka rozwija się w Rumunii i Niemczech, a teraz także Biedronka ma pojawić się na Słowacji. Rynek czeski z kolei należy do polskich jubilerów. To zapewne nie koniec ekspansji
Naukowcy opracowali materiały wykonane z maleńkich, elastycznych nanowstążek, które można ładować jak baterię, aby przechowywać energię lub zapisywać informacje cyfrowe.
Powiadomienia na telefon, które otrzymujemy w trakcie pracy, wpływają na spadek naszej produktywności i narażają firmę na straty finansowe - wynika z najnowszych badań, które cytuje dziennik Corriere della Sera.
Chcę dzisiaj dodać wam odwagi i otuchy, i przestrzec, że jesteśmy dopiero na początku drogi - mówił premier Donald Tusk do zebranych na konwencji Koalicji Obywatelskiej w Warszawie. - To dobry moment, by porównać osiem miesięcy naszych rządów z ośmioma latami rządów naszych poprzedników - mówił.
Czy sędziego Mikołaja Pawlaka czeka postępowanie dyscyplinarne? Nieoficjalne ustalenia Onetu mówią, że były Rzecznik Praw Dziecka z czasów PiS miał złamać tajemnicę postępowania przygotowawczego.
Rząd Iranu podejmuje pilne i nerwowe wysiłki dyplomatyczne, aby ocenić, czy kraje Bliskiego Wschodu mogą pomóc ograniczyć skalę spodziewanej odpowiedzi Izraela na atak rakietowy z początku tego miesiąca – informują źródła, na które powołuje się CNN.
Ponad 55 proc. Meksykanek nie pracuje zawodowo i wciąż pokutuje przekonanie, że kobieta musi znaleźć sobie dobrego męża, który będzie ją utrzymywał – mówi Barbara Piotrowska, wiolonczelistka, która od siedmiu lat mieszka w Veracruz nad Zatoką Meksykańską.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas