Aktualizacja: 23.06.2025 14:25 Publikacja: 03.06.2024 04:30
Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki
W niektórych przypadkach obowiązek zapewnienia pracownikom i zleceniobiorcom dostępu do szczepienia wynika wprost z przepisów bhp. W takiej sytuacji nie ma wątpliwości odnośnie do tego, że pracodawca nie nalicza od wartości tego świadczenia zaliczki na PIT. Nie odprowadza też składek do ZUS.
Inaczej jest w sytuacji, gdy pracodawca uzna, że – niezależnie od obowiązków w zakresie bhp – należy przeciwdziałać chorobom występującym w środowisku pracy (np. tam, gdzie są duże skupiska ludzi) i podejmie decyzję o zastosowanie środków ochronnych, czyli np. szczepień, mimo że nie ma do tego bezpośredniej podstawy w przepisach. Sfinansowanie szczepień najczęściej będzie go bowiem kosztować mniej niż straty, jakie może spowodować duża absencja i związana z nią dezorganizacja pracy w firmie. Oczywiście pracodawca nie ma prawa żądać od pracowników, aby poddali się szczepieniu. Może ich jedynie do tego zachęcać poprzez akcje o charakterze informacyjnym lub promującym.
Dzień wolności podatkowej przypada w tym roku 29 czerwca – dzień później niż rok temu. Od przyszłego tygodnia pr...
Niematerialny charakter usług takich jak doradztwo czy marketing sprawia, że istnieje ryzyko zakwestionowania pr...
Działania promocyjne i reklamowe prowadzone przez przedsiębiorców mogą polegać na wydaniu potencjalnym klientom...
Zasady wyceny i ujmowania biologicznych aktywów trwałych i obrotowych, niebiologicznych produktów rolniczych ora...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Zdaniem fiskusa w przypadku inwestowania w obligacje przychodem pasywnym jest kwota wykupu obligacji przez emite...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas