Aktualizacja: 10.07.2025 05:45 Publikacja: 03.06.2024 04:30
Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki
W niektórych przypadkach obowiązek zapewnienia pracownikom i zleceniobiorcom dostępu do szczepienia wynika wprost z przepisów bhp. W takiej sytuacji nie ma wątpliwości odnośnie do tego, że pracodawca nie nalicza od wartości tego świadczenia zaliczki na PIT. Nie odprowadza też składek do ZUS.
Inaczej jest w sytuacji, gdy pracodawca uzna, że – niezależnie od obowiązków w zakresie bhp – należy przeciwdziałać chorobom występującym w środowisku pracy (np. tam, gdzie są duże skupiska ludzi) i podejmie decyzję o zastosowanie środków ochronnych, czyli np. szczepień, mimo że nie ma do tego bezpośredniej podstawy w przepisach. Sfinansowanie szczepień najczęściej będzie go bowiem kosztować mniej niż straty, jakie może spowodować duża absencja i związana z nią dezorganizacja pracy w firmie. Oczywiście pracodawca nie ma prawa żądać od pracowników, aby poddali się szczepieniu. Może ich jedynie do tego zachęcać poprzez akcje o charakterze informacyjnym lub promującym.
Straty są wpisane w ryzyko działalności gospodarczej. Z reguły powstają jako skutek błędnych decyzji biznesowych...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Przedsiębiorcy powinni już teraz zacząć przygotowania do wdrożenia systemu KSeF, aby uniknąć błędów i kar finans...
Podatnik, który poniósł wydatki samochodowe, np. na paliwo, naprawy, ubezpieczenie, może uwzględnić je jako kosz...
Przewidywane przychody generowane przez transakcje związane z udostępnieniem wartości niematerialnych i prawnych...
Dla uznania straty powstałej w wyniku oszustwa czy wyłudzenia za koszt uzyskania przychodów CIT nie wystarczy sa...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas