Abonament parkingowy jest przychodem pracownika

Przyznanie pracownikowi abonamentu parkingowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Pracodawca jest – jako płatnik – zobowiązany doliczyć wartość abonamentu do wynagrodzenia pracownika i pobrać odpowiednią zaliczkę na PIT.

Publikacja: 17.03.2025 04:30

Abonament parkingowy jest przychodem pracownika

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 września 2024 r. (0113-KDIPT2-3.4011.403. 2024.2.SJ).

Gmina kupiła od miejskiego Zarządu Dróg i Transportu abonamenty parkingowe (koszt: 3 000 zł rocznie) dla terenowych pracowników socjalnych, aby ułatwić im wykonywanie obowiązków służbowych. Obowiązki te wymagały mobilności, np. przeprowadzania wywiadów środowiskowych czy pomocy osobom w trudnych sytuacjach. Abonamenty przypisano do konkretnych pracowników, którzy wyrazili chęć korzystania z nich. Zakupu dokonano na prośbę pracowników socjalnych. Z opisu stanu faktycznego nie wynikało, by pracownicy wykonywali obowiązki terenowe przy wykorzystaniu samochodów służbowych. Możliwość korzystania z abonamentów nie była też ograniczona wyłącznie do godzin wykonywania pracy.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo