Reklama
Rozwiń

Fiskus częściej wskazuje świadczenia o podobnym charakterze

Organy coraz śmielej kwalifikują różnego rodzaju płatności jako wynikające ze „świadczeń o podobnym charakterze". Taka kwalifikacja nie pomaga przedsiębiorcom w wypełnianiu przez nich obowiązków płatnika.

Aktualizacja: 05.04.2020 20:20 Publikacja: 05.04.2020 00:01

Fiskus częściej wskazuje świadczenia o podobnym charakterze

Foto: 123RF

Do kogo ono jest podobne? Z takim pytaniem często spotykają się rodzice małych dzieci. Odpowiedź (niezależnie od jej treści) zazwyczaj wywołuje dalszą dyskusję dotyczącą już szczegółowych i charakterystycznych cech urody dziecka wraz z przywoływaniem konkretnych przykładów podobieństwa wśród członków bliższej i dalszej rodziny. Nierzadki w tym przypadku spór kończy się kompromisem uznającym, że choć oprawę oczu dziecko ma po jednym rodzicu, to usta i nos to wykapany drugi. Ale z pytaniem o podobieństwo borykają się nie tylko rodzice. Z problematyką ustalania podobieństw mają bowiem do czynienia płatnicy podatku dochodowego zarówno od osób fizycznych, jak i prawnych, wypłacający wynagrodzenie podmiotom zagranicznym w zamian za świadczone przez nie usługi. Konsekwencje pomyłki w tej podatkowej grze w podobieństwa mogą być jednak dużo bardziej dolegliwe niż drobny spór towarzysko-rodzinny: zapłata podatku z odsetkami, dodatkowe zobowiązanie podatkowe i odpowiedzialność karna skarbowa.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa