Firma A (podatnik VAT czynny) rozpoczęła prowadzenie w Polsce działalności polegającej na handlu samochodami używanymi. Firma A nabyła trzy używane samochody osobowe w USA z zamiarem ich dalszej odprzedaży. Import towarów został dokonany w Niemczech, a samochody zostały tam dopuszczone do obrotu. Następnie samochody zostały przemieszczone z Niemiec do Polski. Czy do sprzedaży tych samochodów nabytych wewnątrzwspólnotowo, a uprzednio importowych na terytorium innego państwa UE, może być stosowana procedura VAT marża? – pyta czytelnik.

W art. 120 ust. 10 ustawy o VAT zostały określone podmioty, od których podatnik musi nabyć odsprzedawane później towary używane, dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie lub antyki, żeby do tej późniejszej sprzedaży można było do zastosować procedurę VAT marża.

Czytaj także: Gdy jest procedura VAT marża, nie ma WNT

W analizowanej sprawie firma A, importując towary na terytorium danego państwa członkowskiego UE (Niemcy), a następnie przemieszczając je na terytorium innego państwa członkowskiego UE (Polska), działa jako podatnik dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium państwa, w którym dokonano odprawy celnej, tj. w Niemczech. Przemieszczenie z Niemiec do Polski towaru uprzednio zaimportowanego z kraju trzeciego (USA) i dopuszczonego do obrotu na obszarze UE (Niemcy), który służy działalności gospodarczej podatnika, jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów i stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu VAT. Nie są zatem spełnione warunki dotyczące statusu podmiotu, od którego podatnik nabył odsprzedawany później towar, wymienione w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT. W konsekwencji firma A nie jest uprawniona do zastosowania przy odsprzedaży przedmiotowych samochodów opodatkowania według procedury VAT marża.

Stanowisko takie podzielają organy podatkowe (interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 lutego 2015 r., IBPP4/443-594/14/PK; interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 kwietnia 2015 r., IBPP2/4512-43/15/AB; interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 27 października 2011 r., IPTPP2/ 443-360/11-5/JN).

Jak stwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 20 grudnia 2007 r. (ITPP2/443-32/07/AD): „(...) dokonywać Pani będzie nabycia towaru używanego (odzieży) od podatnika od wartości dodanej nierozliczającego się na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Odnosząc zatem powyższe przepisy do zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku stwierdzić należy, iż spełnione zostały wszystkie przesłanki do uznania tej transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów usług. Tym samym odsprzedaż towaru używanego na terenie kraju uniemożliwia zastosowanie szczególnej procedury (...) polegającej na opodatkowaniu marży stanowiącej różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku".

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: art. 11 ust. 1 oraz art. 120 ust. 4 i 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2020 r. poz. 106)