Podatnik będzie mógł zawrzeć porozumienia podatkowe z szefem KAS

W zakresie objętym umową o współdziałanie przedsiębiorca będzie miał prawo podpisać porozumienie z szefem KAS m.in. w sprawie interpretacji przepisów, ustalania cen transferowych czy wysokości prognozowanego zobowiązania w CIT w kolejnym roku.

Publikacja: 29.12.2019 17:45

Podatnik będzie mógł zawrzeć porozumienia podatkowe z szefem KAS

Foto: 123RF

Podstawowym elementem umów o współdziałaniu podatników z organami podatkowymi będzie zagwarantowanie pewności stosowania prawa w zamian za transparentność podmiotu wobec administracji skarbowej, w tym poprzez zawieranie porozumień podatkowych wiążących obie strony stosunku prawnego i gwarantujących przestrzeganie przez obie strony ustaleń zawartych w umowach. W ramach oraz w zakresie objętym umową o współdziałanie podatnik może zawrzeć z szefem KAS, w formie pisemnej, porozumienie podatkowe w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, ustalania cen transferowych, braku zasadności zastosowania przepisów o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, wysokości prognozowanego na następny rok podatkowy zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w celu ustalenia wysokości zaliczek miesięcznych w formie uproszczonej czy innego zagadnienia niezbędnego dla zapewnienia prawidłowej realizacji umowy o współdziałanie. Przy zawieraniu porozumień z szefem KAS nie należy przeprowadzać całej procedury związanej z danym instrumentem prawnym, takim jak interpretacja indywidualna, opinia zabezpieczająca czy uprzednie porozumienie cenowe, lecz wyłącznie stosować przepisy materialno-prawne związane z charakterem danego porozumienia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
E-doręczenia dla firm już od 1 kwietnia br.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Faktura wystawiona przedwcześnie z prawem do odliczenia VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dwa limity zwolnienia z VAT dla małych podmiotów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kasa rejestrująca niepotrzebna, gdy klient zapłaci bezgotówkowo
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy konieczna jest aktualizacja analizy porównawczej dla pożyczki