Aktualizacja: 15.12.2019 15:14 Publikacja: 15.12.2019 00:01
Foto: AdobeStock
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 19 września 2019 r. (I SA/Kr 125/19).
Spółka (wynajmujący), będąca właścicielem centrum handlowego, podpisała z najemcą umowę najmu, w której zawarto zapis przyznający wynajmującemu prawo do wypowiedzenia umowy, jeżeli najemca dopuści się zwłoki z zapłatą czynszu. Spółka skorzystała z tego zapisu i wypowiedziała skutecznie umowę. Najemca odebrał wypowiedzenie, jednak nie opuścił nieruchomości, więc wynajmujący obciążał go opłatami z tytułu bezumownego korzystania z lokalu. Tymczasem najemca wniósł do sądu wniosek o przyznanie zabezpieczenia, że wypowiedzenie umowy najmu na czas trwania sporu jest bezskuteczne. Po interwencji spółki zabezpieczenie zostało jednak uchylone, po czym wynajmujący złożył pozew o eksmisję. Zdaniem spółki, należność za bezumowne korzystanie z lokalu nie powinna podlegać opodatkowaniu VAT. Wynajmujący, po złożeniu wypowiedzenia umowy najmu, zdecydowanie bowiem nie zgadzał się na dalsze zajmowanie lokalu przez najemcę, wzywając go do opuszczenia lokalu, a wreszcie wytaczając powództwo o eksmisję. Należy więc uznać, że należna z tego tytułu opłata jest formą rekompensaty – odszkodowania, gdyż wynajmujący nie miał możliwości swobodnego dysponowania lokalem.
Podatnicy, którzy liczą na zwrot podatku dochodowego za 2024 r., nie powinni zwlekać ze złożeniem rocznego rozliczenia. Im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną od skarbówki kwotę wykazanej nadpłaty.
W związku z rozliczaniem podatku od nieruchomości podatnik może ponosić odpowiedzialność karną skarbową. Jak się bronić w toczącym się postępowaniu? Czy warto ustanowić pełnomocnika? Czego na pewno nie wolno powiedzieć podczas przesłuchania?
Przedsiębiorca na skali składa PIT-36, na liniówce PIT-36L, a ryczałtowiec PIT-28. Wszyscy mogą skorzystać z zeznań przygotowanych przez fiskusa w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Ale trzeba sporo w nich dopisać.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przypadkowe upublicznienie nagrań z egzaminów na jednej z uczelni medycznych na platformie e-learningowej wymagało oficjalnego zgłoszenia oraz poinformowania o tym incydencie osób, których dotyczy naruszenie.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Ingerencja organu nadzoru w uchwałodawstwo gminne może mieć miejsce tylko, gdy doszło do naruszenia prawa, a nie np. zasad celowości czy gospodarności.
Gdy wnioskodawca powołuje się na ogólne prawo do informacji publicznej, a istnieje inna szczególna podstawa do udostępnienia żądanych danych, np. ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, to należy jej udzielić w tym innym trybie.
Posłużenie się w uchwale zwrotem „budynek po kapitalnym remoncie” nie stanowi o istotnym naruszeniu prawa.
Podatnik, który ma zaległość z rocznego PIT i spłaca ją za zgodą fiskusa w ratach, nie przekaże swojego 1,5 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Krajowa instytucja odpowiedzialna za ubezpieczenia społeczne ma obowiązek angażować się w procedurę dialogu i koncyliacji z innym urzędem, nawet jeśli wydaje się bezsporne, że zagraniczne zaświadczenia A1 jest fałszywe.
Opłaty za ceny grobów i usług pogrzebowych na cmentarzu w Radomiu są bezprawne - tak orzekł w środę 12 marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. To drugi w ostatnim czasie podobny wyrok w sprawie opłat cmentarnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas