WSA: należność za bezumowne korzystanie z lokalu nie podlega VAT

Jeżeli okoliczności faktyczne wskazują na brak choćby dorozumianej zgody właściciela nieruchomości na jej użytkowanie, to otrzymana przez niego należność nie stanowi wynagrodzenia za świadczoną usługę.

Aktualizacja: 15.12.2019 15:14 Publikacja: 15.12.2019 00:01

WSA: należność za bezumowne korzystanie z lokalu nie podlega VAT

Foto: AdobeStock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 19 września 2019 r. (I SA/Kr 125/19).

Spółka (wynajmujący), będąca właścicielem centrum handlowego, podpisała z najemcą umowę najmu, w której zawarto zapis przyznający wynajmującemu prawo do wypowiedzenia umowy, jeżeli najemca dopuści się zwłoki z zapłatą czynszu. Spółka skorzystała z tego zapisu i wypowiedziała skutecznie umowę. Najemca odebrał wypowiedzenie, jednak nie opuścił nieruchomości, więc wynajmujący obciążał go opłatami z tytułu bezumownego korzystania z lokalu. Tymczasem najemca wniósł do sądu wniosek o przyznanie zabezpieczenia, że wypowiedzenie umowy najmu na czas trwania sporu jest bezskuteczne. Po interwencji spółki zabezpieczenie zostało jednak uchylone, po czym wynajmujący złożył pozew o eksmisję. Zdaniem spółki, należność za bezumowne korzystanie z lokalu nie powinna podlegać opodatkowaniu VAT. Wynajmujący, po złożeniu wypowiedzenia umowy najmu, zdecydowanie bowiem nie zgadzał się na dalsze zajmowanie lokalu przez najemcę, wzywając go do opuszczenia lokalu, a wreszcie wytaczając powództwo o eksmisję. Należy więc uznać, że należna z tego tytułu opłata jest formą rekompensaty – odszkodowania, gdyż wynajmujący nie miał możliwości swobodnego dysponowania lokalem.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo