Reklama
Rozwiń

Jeden dokument nie potwierdzi nieściągalności wszystkich długów

Do kosztów mogą być zaliczone wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana postanowieniem o nieściągalności wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego. Dokument taki ma być wydany dla każdej wierzytelności.

Publikacja: 23.08.2017 03:00

Jeden dokument nie potwierdzi nieściągalności wszystkich długów

Foto: 123RF

Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie wykonywania robót budowlanych. Kwoty należne z tytułu wykonania tych czynności stanowią dla niej przychód należny, uwzględniany przy ustalaniu podstawy opodatkowania CIT. W niektórych przypadkach dłużnicy nie płacą należnego jej wynagrodzenia w terminie przewidzianym w umowie lub w fakturze. Zdarza się, że spółka ma kilka lub więcej wierzytelności zaliczonych uprzednio do przychodów podatkowych, w stosunku do tego samego dłużnika, wynikających z tytułu realizacji tego samego kontraktu. W takich sytuacjach dochodzi swoich należności na drodze sądowej. Uzyskany tytuł wykonawczy jest podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Spółka dodała, że chodzi jej o przypadki, w których egzekucja wierzytelności z majątku dłużnika okazuje się bezskuteczna, tzn. komornik sądowy wydaje postanowienie o umorzeniu. Jednocześnie możliwe jest, że w momencie wydania takiego postanowienia w stosunku do jednej należności, inne wynikające z tego samego kontraktu budowlanego wobec tego samego dłużnika są dopiero dochodzone.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?