Reklama
Rozwiń

VAT: o odwrotnym obciążeniu w budowlance decyduje opinia statystyczna

Dla oceny, czy usługa budowlana będzie opodatkowana na zasadach ogólnych, czy zastosowanie znajdzie mechanizm reverse charge, decydująca jest klasyfikacja usługi na podstawie PKWiU. Ocena prawidłowości tej klasyfikacji nie należy przy tym do organu podatkowego.

Publikacja: 21.08.2017 02:00

VAT: o odwrotnym obciążeniu w budowlance decyduje opinia statystyczna

Foto: Fotolia

Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 lipca 2017 r. (0111-KDIB3-1.4012.183.2017.2. WN).

We wniosku o interpretację indywidualną wnioskodawca wskazał, że jest generalnym wykonawcą umowy na przebudowę stacji pomp kanałowych na rzecz jednego z miejskich przedsiębiorstw wodociągów i kanalizacji, występującego w tej transakcji w charakterze inwestora. W celu świadczenia swoich usług wnioskodawca zawarł z podwykonawcą umowę, której przedmiotem była dostawa i montaż biofiltra oraz opracowanie i przekazanie dokumentacji podwykonawczej. Wnioskodawca i podwykonawca nie mogli dojść do porozumienia czy usługi podwykonawcy powinny być opodatkowane VAT za zasadach ogólnych, czy jednak zastosowanie znajdzie mechanizm odwrotnego obciążenia. Generalny wykonawca stał na stanowisku, że opisywane czynności powinny być klasyfikowane do grupowania PKWiU 43.22.12.0 i tym samym powinny być opodatkowane z zastosowaniem reverse charge.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?