Czy spółka partnerska radców prawnych musi robić remanent po zmianie proporcji udziałów?

Partnerzy spółki, którzy co miesiąc podejmują uchwałę w sprawie udziału w przychodach, kosztach i stratach na podstawie listy usług świadczonych przez nich w tym okresie, nie muszą sporządzać za każdym razem spisu z natury.

Publikacja: 10.08.2017 06:15

Czy spółka partnerska radców prawnych musi robić remanent po zmianie proporcji udziałów?

Foto: Fotolia.com

- Dwaj radcowie prawni założyli w lipcu 2017 r. spółkę partnerską w celu wykonywania wolnego zawodu – radcy prawnego. Zgodnie z umową spółki przedmiotem jej działalności jest działalność prawnicza. Partnerzy wnieśli do spółki wkłady pieniężne w równych wysokościach. Ponadto, zgodnie z umową spółki, udziały parterów w przychodach, kosztach zyskach i stratach spółki ustalane są na podstawie odrębnych uchwał partnerów, w których należy przyporządkować każdemu partnerowi konkretne usługi (przychody z ich realizacji) i rzeczywiście poniesione koszty realizacji tych usług, na zasadach ustalonych w uchwale partnerów założycieli, stosownie do zakresu przyczynienia się poszczególnych partnerów do pozyskania zleceń na usługi wykonywane przez spółkę i zakresu uczestnictwa w ich organizacji i realizacji. Zgodnie z umownym ustaleniem, partnerzy spółki co miesiąc będą więc podejmować uchwałę w sprawie udziału w zyskach spółki. Zdarzenia gospodarcze spółka partnerska ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Czy jest konieczność sporządzania przez tę spółkę co miesiąc spisu z natury? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama