Reklama
Rozwiń

Jak jest stosowana klauzula obejścia prawa podatkowego

Niedługo minie rok od wejścia w życie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Praktyka jej stosowania nie zdążyła się jeszcze wykształcić, więc warto przyjrzeć się warunkom stosowania takich rozwiązań w jurysdykcjach, w których funkcjonują one już dłuższy czas.

Publikacja: 26.06.2017 05:40

Jak jest stosowana klauzula obejścia prawa podatkowego

Foto: 123RF

Przykładem jurysdykcji, gdzie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania obowiązuje od dłuższego czasu jest prawo niemieckie.

Zgodnie z dodanymi do polskiej ordynacji podatkowej przepisami, czynność przeprowadzona przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem regulacji podatkowych, nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli organy podatkowe uznają sposób działania podatnika za sztuczny (zachowanie to definiowane jest jako unikanie opodatkowania). Wówczas dane czynności wywołają taki skutek podatkowy, jaki zaistniałby po wykonaniu czynności odpowiedniej lub gdyby nie została ona w ogóle przeprowadzona.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki