Wyprzedaż majątku po likwidacji bez podatkowej księgi

Obowiązek prowadzenia księgi nie dotyczy osób, które odpłatnie zbywają towary handlowe, środki trwałe i wyposażenie otrzymane w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, w której były wspólnikami.

Publikacja: 23.02.2017 03:00

Wyprzedaż majątku po likwidacji bez podatkowej księgi

Foto: 123RF

- Nie prowadzę samodzielnie działalności gospodarczej, ale do niedawna byłem wspólnikiem spółki jawnej i teraz, w związku z jej likwidacją, otrzymałem towary (część niesprzedanych środków trwałych, wyposażenia i towarów handlowych). Obecnie zamierzam sprzedać te towary. Czy w związku z tym powinienem założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.

Zgodnie z zasadą zawartą w art. 24a ust. 1 ustawy o PIT, osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe. Jak jednak wynika wprost z art. 24a ust. 3 pkt 4 lit. b ustawy o PIT, obowiązek prowadzenia księgi nie dotyczy osób, które odpłatnie zbywają składniki majątku otrzymane w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną (>patrz ramka) lub wystąpieniem z takiej spółki.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów
Podatki
Fiskus nie dostanie więcej PIT od dzierżawy znaku towarowego.
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Unia Europejska ogranicza ESG. Czy wydatki firm zostają w kosztach?