Aktualizacja: 30.01.2017 04:50 Publikacja: 30.01.2017 04:50
Katarzyna Wieczorek-Puławska
Foto: materiały prasowe
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 12 grudnia 2016 r. (III SA/Gl 1305/16).
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: spółka), zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Spółka planuje zawrzeć umowy najmu nieruchomości, której jest użytkownikiem wieczystym. W ramach planowanej umowy najemca będzie opłacał czynsz wyliczony w sposób przewidziany w umowie. Odrębnie, najemca będzie ponosił koszty dodatkowe związane z opłatą roczną oraz podatkiem od nieruchomości, który jest należny od obiektu będącego przedmiotem najmu. Opłaty dodatkowe nie będą wpływały na cenę usługi głównej i będą wynikać o odrębnych zapisów umowy najmu. Zwroty kwot zostaną uiszczone do wysokości faktycznie poniesionych wydatków podatku i opłat w danym okresie. Koszty dodatkowe będą dokumentowane i ponoszone przez najemcę na podstawie noty księgowej. Zdaniem spółki, planowana metoda dokumentowania zwracanych kwot jest prawidłowa, ponieważ kwoty te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a w konsekwencji nie mogą być udokumentowane fakturą. Spółka w swojej argumentacji powołała się m.in. na art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Zdaniem organu podatkowego dokumentowanie notą księgową podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste nie jest jednak działaniem poprawnym, ponieważ koszt ten jest nierozerwalnie związany ze świadczoną usługą najmu. W przypadku obciążania najemcy podatkiem od nieruchomości i opłatą wieczystego użytkowania, spółka jest zobowiązany do wystawienia na jego rzecz faktur VAT. Rozpatrując skargę spółki, WSA podzielił stanowisko organu podatkowego. Uzasadniając wyrok, sąd podkreślił, że kwota poniesionego podatku nie może być przenoszona na najemcę tylko w formie noty księgowej, bo jest to element ściśle powiązany z czynszem najmu, czyli wynagrodzeniem za wynajętą przez najemcę nieruchomość.
Zamiast obiecanych sześciu dni kontrola podatkowa w najmniejszych firmach trwa czternaście. A eksperci mówią, że skarbówka i tak preferuje czynności sprawdzające, gdzie nie ma limitów.
Już od 2025 r. największe polskie przedsiębiorstwa będą zobligowane do publikowania raportów zrównoważonego rozwoju, w tym liczenia śladu węglowego. Docelowo obowiązek ten obejmie ok. 3,5 tys. firm. Bank Pekao S.A. przygotował rozwiązanie, które może pomóc w jego wypełnieniu, m.in. w obliczeniu emisji w zakresie 3.
Od 1 stycznia największe firmy będą musiały stosować nowe reguły księgowania dla celów raportowania CIT w formie elektronicznej. Ten obowiązek będzie stopniowo rozszerzany.
Przedsiębiorcy rozliczający się liniowym PIT mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W 2025 r. do wysokości 12,9 tys. zł.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Hiszpańska grupa w 2025 r. planuje rozpocząć pierwsze inwestycje w segmencie prywatnych domów studenckich w Polsce.
W 2024 r. połowa spółek z indeksu WIG-nieruchomości przyniosła inwestorom solidne zwroty – w tym z dywidend, połowa niestety straty. Lepiej wypadli deweloperzy mieszkaniowi i komercyjni. A jak rysują się perspektywy na 2025 r.?
W 2024 r. zapadły wyroki m.in. w sprawie pożaru escape roomu w Koszalinie, wybuchu domu w Szczyrku, zabójstwa i oskórowania studentki z Krakowa oraz morderstwa Kristiny z Mrowin. Część z zapadłych orzeczeń okazała się dla opinii publicznej zaskakująca.
Obniżki stóp w strefie euro zachęcają inwestorów do powrotu do kupowania nieruchomości komercyjnych. W 2024 r. wartość transakcji w Polsce powinna być dwa razy większa niż w kryzysowym 2023 r. Kolejny rok ma przynieść kontynuację trendu.
Niewypłacalność to zjawisko, które może dotknąć każdego przedsiębiorcę. Skąd dłużnik ma wiedzieć, że zbliża się moment niewypłacalności? Jakie działania powinien podjąć gdy pojawią się problemy z płynnością finansową?
Zintegrowany plan inwestycyjny daje inwestorom możliwość zrealizowania inwestycji w sytuacji, gdy inne okoliczności na to nie pozwalają. Taką procedurę możemy stosować już od ponad roku, bez czekania na uchwalenie w gminie planu ogólnego – mówi adwokat Maciej Górski, ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Jeśli przedsiębiorca nie odpowiada za śmierć zatrudnionego zleceniobiorcy, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wypłacone rodzinie odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Notarialne poświadczenie podpisu wymagane jest tylko przy przeniesieniu własności udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas