Jak udokumentować przeniesienie na najemcę kosztów związanych z nieruchomością

Dokumentowanie notą księgową przenoszonych na najemcę podatku od nieruchomości i opłat za użytkowanie wieczyste nie jest działaniem poprawnym, ponieważ koszty te są nierozerwalnie związane ze świadczoną usługą najmu. Bezpośrednia zapłata tych należności przez najemcę nie jest możliwa, gdyż nie będzie skuteczna w stosunku do organów uprawnionych do ich pobierania. Podatnik nie będzie więc zwolniony z zobowiązania do ich zapłaty.

Publikacja: 30.01.2017 04:50

Katarzyna Wieczorek-Puławska

Katarzyna Wieczorek-Puławska

Foto: materiały prasowe

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 12 grudnia 2016 r. (III SA/Gl 1305/16).

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: spółka), zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Spółka planuje zawrzeć umowy najmu nieruchomości, której jest użytkownikiem wieczystym. W ramach planowanej umowy najemca będzie opłacał czynsz wyliczony w sposób przewidziany w umowie. Odrębnie, najemca będzie ponosił koszty dodatkowe związane z opłatą roczną oraz podatkiem od nieruchomości, który jest należny od obiektu będącego przedmiotem najmu. Opłaty dodatkowe nie będą wpływały na cenę usługi głównej i będą wynikać o odrębnych zapisów umowy najmu. Zwroty kwot zostaną uiszczone do wysokości faktycznie poniesionych wydatków podatku i opłat w danym okresie. Koszty dodatkowe będą dokumentowane i ponoszone przez najemcę na podstawie noty księgowej. Zdaniem spółki, planowana metoda dokumentowania zwracanych kwot jest prawidłowa, ponieważ kwoty te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a w konsekwencji nie mogą być udokumentowane fakturą. Spółka w swojej argumentacji powołała się m.in. na art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Zdaniem organu podatkowego dokumentowanie notą księgową podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste nie jest jednak działaniem poprawnym, ponieważ koszt ten jest nierozerwalnie związany ze świadczoną usługą najmu. W przypadku obciążania najemcy podatkiem od nieruchomości i opłatą wieczystego użytkowania, spółka jest zobowiązany do wystawienia na jego rzecz faktur VAT. Rozpatrując skargę spółki, WSA podzielił stanowisko organu podatkowego. Uzasadniając wyrok, sąd podkreślił, że kwota poniesionego podatku nie może być przenoszona na najemcę tylko w formie noty księgowej, bo jest to element ściśle powiązany z czynszem najmu, czyli wynagrodzeniem za wynajętą przez najemcę nieruchomość.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pracodawca odliczy 300 tys. zł za wypadek przy pracy? Przełomowy wyrok NSA
Podatki
Zbycie ruchomości w związku z leasingiem zwrotnym podlega VAT. Wyrok NSA
Podatki
Są nowe pomysły zespołu Rafała Brzoski na problemy polskich firm z fiskusem
Podatki
Minister finansów wydał ważną interpretację dla doradców podatkowych
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Podatki
Czy owoce i warzywa można zaliczyć do kosztów? Jest nowa interpretacja
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń