Aktualizacja: 30.01.2017 04:50 Publikacja: 30.01.2017 04:50
Katarzyna Wieczorek-Puławska
Foto: materiały prasowe
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 12 grudnia 2016 r. (III SA/Gl 1305/16).
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: spółka), zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Spółka planuje zawrzeć umowy najmu nieruchomości, której jest użytkownikiem wieczystym. W ramach planowanej umowy najemca będzie opłacał czynsz wyliczony w sposób przewidziany w umowie. Odrębnie, najemca będzie ponosił koszty dodatkowe związane z opłatą roczną oraz podatkiem od nieruchomości, który jest należny od obiektu będącego przedmiotem najmu. Opłaty dodatkowe nie będą wpływały na cenę usługi głównej i będą wynikać o odrębnych zapisów umowy najmu. Zwroty kwot zostaną uiszczone do wysokości faktycznie poniesionych wydatków podatku i opłat w danym okresie. Koszty dodatkowe będą dokumentowane i ponoszone przez najemcę na podstawie noty księgowej. Zdaniem spółki, planowana metoda dokumentowania zwracanych kwot jest prawidłowa, ponieważ kwoty te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a w konsekwencji nie mogą być udokumentowane fakturą. Spółka w swojej argumentacji powołała się m.in. na art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Zdaniem organu podatkowego dokumentowanie notą księgową podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste nie jest jednak działaniem poprawnym, ponieważ koszt ten jest nierozerwalnie związany ze świadczoną usługą najmu. W przypadku obciążania najemcy podatkiem od nieruchomości i opłatą wieczystego użytkowania, spółka jest zobowiązany do wystawienia na jego rzecz faktur VAT. Rozpatrując skargę spółki, WSA podzielił stanowisko organu podatkowego. Uzasadniając wyrok, sąd podkreślił, że kwota poniesionego podatku nie może być przenoszona na najemcę tylko w formie noty księgowej, bo jest to element ściśle powiązany z czynszem najmu, czyli wynagrodzeniem za wynajętą przez najemcę nieruchomość.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Zanim zmienią się przepisy, jest interpretacja: doradca podatkowy i rzecznik patentowy nie muszą donosić na swoich klientów władzom skarbowym.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Tworzymy nie tylko bardzo dobrą architekturę czy atrakcyjne części wspólne. Nasze inwestycje oferują wyjątkowy klimat, także osoby z zewnątrz mają tutaj dobrze spędzić czas i wrócić – mówi Rafał Kula, prezes firmy NOHO Investment.
Średnie ofertowe ceny mieszkań używanych w lutym były dość stabilne. Ale można wynegocjować spore rabaty.
Prawie 420 tysięcy złotych (do 100 tysięcy euro) można otrzymać za kupienie i wyremontowanie domu we Włoszech. Oferta dotyczy nieruchomości w jednej z 33 wyludniających się miejscowości w autonomicznej prowincji Trydent na północy kraju.
Przepisy tzw. specustawy mieszkaniowej przewidują podanie do publicznej wiadomości numerów ksiąg wieczystych zarówno nieruchomości, na których prowadzona będzie inwestycja, jak i innych nieruchomości, wobec których inwestycja ta może wywołać skutki. To może naruszać RODO.
Hiszpania zaostrza prawo związane z nieruchomościami: nowe regulacje zakładają szybszą eksmisję dzikich lokatorów (tzw. okupas) oraz uzależnienie prowadzenia najmu terminowego od zgody innych członków wspólnoty mieszkańców.
Przypadkowe upublicznienie nagrań z egzaminów na jednej z uczelni medycznych na platformie e-learningowej wymagało oficjalnego zgłoszenia oraz poinformowania o tym incydencie osób, których dotyczy naruszenie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas