Reklama
Rozwiń

Wszyscy podatnicy muszą mieć równe warunki gry

Nie naruszamy zasady niedziałania prawa wstecz. Działania firm, u których stwierdzono obejście prawa, aby nie płacić podatku, nie mogą być chronione - mówi Paweł Gruza, wiceminister finansów

Aktualizacja: 10.01.2017 07:01 Publikacja: 10.01.2017 06:35

Paweł Gruza

Paweł Gruza

Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

Rz: Naruszenie zasady niedziałania prawa wstecz, zabieranie podatnikom nabytych praw, unieważnienie tysięcy interpretacji. Takie zarzuty stawia się obowiązującemu od 1 stycznia przepisowi, który pozwala kwestionować korzyści podatkowe wynikające z interpretacji wydanych przed 15 lipca 2016 r. – dniem wejścia klauzuli obejścia prawa. Czy słusznie?

Paweł Gruza: Przede wszystkim: nie kwestionujemy mocy ochronnej wszystkich interpretacji, tylko tych, które uzyskano, aby usankcjonować ewidentne nadużycia prawa podatkowego. Na gruncie konstytucji ochronie podlegają tylko te uprawnienia, które zostały nabyte słusznie. W nielicznych sytuacjach interpretacje zostały natomiast wykorzystane do przeprowadzenia pewnych sztucznych transakcji, dając korzyści podatkowe, z których nie korzystali inni. Chodzi wyłącznie o duże przedsiębiorstwa stosujące agresywne optymalizacje, u których nieuzasadniona korzyść podatkowa przekracza 100 tys. zł rocznie. Nie naruszamy zasady niedziałania prawa wstecz. Od wielu lat obowiązuje zasada, że interpretacja przestaje chronić, jeśli zmieniają się przepisy. A przepisy się zmieniły, bo od 15 lipca 2016 r. obowiązuje klauzula obejścia prawa. Działania firm, u których stwierdzono obejście prawa, aby nie płacić podatku, nie mogą być chronione. Nie może być tak, że z dwóch firm w identycznej sytuacji jedna płaci w 2017 r. podatek, a druga nie, bo stosuje agresywną optymalizację podatkową na podstawie interpretacji np. z 2013 r. Wszystkie firmy muszą mieć równe warunki gry. Naszym zdaniem jest to sprawiedliwe i słuszne.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pracodawca odliczy 300 tys. zł za wypadek przy pracy? Przełomowy wyrok NSA
Podatki
Zbycie ruchomości w związku z leasingiem zwrotnym podlega VAT. Wyrok NSA
Podatki
Są nowe pomysły zespołu Rafała Brzoski na problemy polskich firm z fiskusem
Podatki
Minister finansów wydał ważną interpretację dla doradców podatkowych
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Podatki
Czy owoce i warzywa można zaliczyć do kosztów? Jest nowa interpretacja
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń