Aktualizacja: 10.01.2017 07:01 Publikacja: 10.01.2017 06:35
Paweł Gruza
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński
Rz: Naruszenie zasady niedziałania prawa wstecz, zabieranie podatnikom nabytych praw, unieważnienie tysięcy interpretacji. Takie zarzuty stawia się obowiązującemu od 1 stycznia przepisowi, który pozwala kwestionować korzyści podatkowe wynikające z interpretacji wydanych przed 15 lipca 2016 r. – dniem wejścia klauzuli obejścia prawa. Czy słusznie?
Paweł Gruza: Przede wszystkim: nie kwestionujemy mocy ochronnej wszystkich interpretacji, tylko tych, które uzyskano, aby usankcjonować ewidentne nadużycia prawa podatkowego. Na gruncie konstytucji ochronie podlegają tylko te uprawnienia, które zostały nabyte słusznie. W nielicznych sytuacjach interpretacje zostały natomiast wykorzystane do przeprowadzenia pewnych sztucznych transakcji, dając korzyści podatkowe, z których nie korzystali inni. Chodzi wyłącznie o duże przedsiębiorstwa stosujące agresywne optymalizacje, u których nieuzasadniona korzyść podatkowa przekracza 100 tys. zł rocznie. Nie naruszamy zasady niedziałania prawa wstecz. Od wielu lat obowiązuje zasada, że interpretacja przestaje chronić, jeśli zmieniają się przepisy. A przepisy się zmieniły, bo od 15 lipca 2016 r. obowiązuje klauzula obejścia prawa. Działania firm, u których stwierdzono obejście prawa, aby nie płacić podatku, nie mogą być chronione. Nie może być tak, że z dwóch firm w identycznej sytuacji jedna płaci w 2017 r. podatek, a druga nie, bo stosuje agresywną optymalizację podatkową na podstawie interpretacji np. z 2013 r. Wszystkie firmy muszą mieć równe warunki gry. Naszym zdaniem jest to sprawiedliwe i słuszne.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Zanim zmienią się przepisy, jest interpretacja: doradca podatkowy i rzecznik patentowy nie muszą donosić na swoich klientów władzom skarbowym.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Zdaniem ministra finansów wielu leasingodawców zbyt pochopnie raportowało umowy leasingu jako schematy podatkowe. Minister rozwiewa zatem wątpliwości, choć problem pozostaje.
• Ważna informacja dla firm korzystających z obniżonej ceny prądu • Czy przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych? • Owoce i warzywa dla zatrudnionych. Nowa interpretacja fiskusa • Zmiany w raportowaniu schematów podatkowych. Chodzi o tajemnicę zawodową • Rząd przyjął pierwszy pakiet deregulacyjny. Ale zrobił mniej, niż pierwotnie zapowiadał • Kary dla firm za naruszenie prawa pracy? Jest decyzja Senatu • Czy pracownik może teraz bezkarnie donosić do skarbówki na szefa? • Ważne terminy na ten tydzień
Rok po zapowiedzi wprowadzenia Karty Praw Podatnika takiego dokumentu wciąż nie ma. Czy prawa podatników są przestrzegane? Różnie z tym bywa.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Odpowiedzialność członków zarządu nie ogranicza się jedynie do odpowiedzialności cywilnej. Mogą odpowiadać solidarnie – w dodatku całym swoim majątkiem – za niezapłacone podatki.
Niczego tak nie zniszczono w regulacjach społeczno-gospodarczych jak przedawnienia w podatkach.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas