Aktualizacja: 26.10.2016 08:34 Publikacja: 26.10.2016 08:34
Foto: 123RF
Komisja Europejska ogłosiła we wtorek najnowsze plany wprowadzenia wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych. Ma to pomóc stworzyć przejrzysty i sprawiedliwy system rozliczeń dla firm transgranicznych. Oznacza to powrót do koncepcji zaprezentowanej po raz pierwszy w 2011 r. jako sposób na umocnienie jednolitego rynku, ale w ulepszonej wersji.
„Nowy system opodatkowania przedsiębiorstw będzie obowiązkowy dla dużych międzynarodowych koncernów, które dysponują największymi możliwościami agresywnego planowania podatkowego. Zagwarantuje to, że przedsiębiorstwa, których globalne przychody przekraczają 750 mln euro rocznie, zostaną opodatkowane tam, gdzie rzeczywiście osiągają zyski. Wyeliminuje to luki w prawie, które prowadzą obecnie do przenoszenia zysków do celów podatkowych" – czytamy w komunikacie Komisji.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja w podatku od nieruchomości. Podczas webinaru "Rzeczpospolitej" eksperci wyjaśnili zmiany.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Premia za udaną rekomendację do firmy jest przychodem ze stosunku pracy. Pracodawca musi potrącić z niej zaliczkę na PIT. Taka kwalifikacja oznacza też, że premia jest obciążona składkami ZUS.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Zamiany w podatkach które obowiązują od tego roku lub wejdą w życie w niedługim czasie, a dotyczą zarówno dużych firm, jak i małych przedsiębiorców. Niektóre w szczególny sposób dotkną pojedyncze branże (np. nowe, zdecydowanie wyższe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe), inne będą musieli wdrożyć wszyscy. Co trzeba o nich wiedzieć?
Stany Zjednoczone były jednym z głównych architektów umów o światowym wolnym handlu, więc Donald Trump nie powinien mieć interesu w tym, by je niszczyć – zauważa Marcin Majewski, dyrektor w zespole ds. podatków pośrednich w PwC Polska.
Zamiany w podatkach które obowiązują od tego roku lub wejdą w życie w niedługim czasie, a dotyczą zarówno dużych firm, jak i małych przedsiębiorców. Niektóre w szczególny sposób dotkną pojedyncze branże (np. nowe, zdecydowanie wyższe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe), inne będą musieli wdrożyć wszyscy. Co trzeba o nich wiedzieć?
Podatnicy prowadzący działalność na podstawie zezwolenia strefowego bądź decyzji o wsparciu muszą ustalić wynik zwolniony. Warto już się za to zabrać, bo dla większości podatników termin na złożenie rocznego zeznania CIT-8 upływa z końcem marca.
Jeśli udostępniony firmie kapitał został przeznaczony na potrzeby działalności gospodarczej, to odsetki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Muszą jednak być zapłacone, a nie tylko naliczone.
Kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej poinformowało w poniedziałek o uruchomieniu aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy.
Zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza, że firma przestaje istnieć. W tym czasie czasowo ustaje jednak obowiązek opłacania składek ZUS oraz niektóre obowiązki wobec organów podatkowych.
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) jest dobrym momentem, by przyjrzeć się kondycji trzeciego sektora czyli organizacjom pozarządowym (NGO). Dysponują ponad 50 mld zł rocznie.
Jeśli przedsiębiorca buduje centrum logistyczne musi zainwestować w dobry dojazd. Fiskus to rozumie i zgadza się na zaliczenie wydatków na przebudowę drogi do kosztów uzyskania przychodów.
Spółka, której tylko pośrednim jedynym udziałowcem są kościelne osoby prawne, nie ma prawa do zwolnienia w CIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas