Obowiązek korekty VAT nie dotyczy części samochodowych

To, że przedsiębiorca wykorzystał część zamienną z własnego magazynu do naprawy pojazdu użytkowanego również w celach prywatnych, nie powoduje, iż utracił prawo do odliczenia 100 proc. podatku z tytuł jej nabycia.

Publikacja: 17.10.2016 02:00

Obowiązek korekty VAT nie dotyczy części samochodowych

Foto: 123RF

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. w wyroku z 24 sierpnia 2016 r. (III SA/Wa 1594/15).

Jeżeli podatnik zaczyna wykorzystywać samochód przeznaczony wyłącznie do celów działalności gospodarczej również do celów prywatnych (swoich lub pracowników), to powinien skorygować odliczenia VAT i obniżyć odliczony podatek ze 100 proc. do 50 proc. Zasada ta została wprost wskazana w art. 90b ustawy o VAT. Organy podatkowe utrzymywały, że tę zasadę powinno się stosować również do części i akcesoriów samochodowych oraz materiałów eksploatacyjnych (np. olejów). Zdaniem władz skarbowych, jeżeli podatnik, który handluje częściami samochodowymi lub prowadzi warsztat samochodowy, wykorzysta części z własnego magazynu do napraw własnych samochodów przeznaczonych do użytku mieszanego, to powinien obniżyć o połowę VAT odliczony z faktur dokumentujących zakup tych towarów. Stanowisko organów podatkowych zostało jednak zakwestionowane przez WSA w Warszawie.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT