Aktualizacja: 08.09.2016 08:12 Publikacja: 08.09.2016 08:12
Foto: www.sxc.hu
Prowadzę działalność gospodarczą w formie własnego gabinetu lekarskiego. Zamierzam podpisać umowę z przychodnią na leczenie pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia. Czy mogę w przyszłym roku wybrać rozliczanie się na podstawie karty podatkowej? – pyta czytelniczka.
Taki model rozliczenia może zostać zakwestionowany przez organy podatkowe, które niedawno zmieniły stanowisko w tej sprawie. Mówi o tym interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 maja 2016 r. (ILPB1/4511-1-234/16-4/IM). Sprawa dotyczyła podatnika, który wykonuje wolny zawód lekarza w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Świadczy usługi na rzecz osób fizycznych (konsumentów). W 2016 r. wybrał opodatkowanie kartą podatkową. Teraz rozważa zawarcie umowy z przychodnią (podmiotem leczniczym). Do zakresu jego obowiązków wchodziłoby m.in. udzielanie świadczeń medycznych na rzecz osób uprawnionych przez NFZ i inne firmy ubezpieczeniowe. Ponosiłby całkowitą odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikłe u pacjenta w następstwie procesu leczenia, błędy w sztuce lekarskiej oraz nieprawidłowości orzecznictwa i diagnozowania. Zaznaczył, że nie będzie świadczył usług w lokalu zleceniodawcy i będzie prowadził własną dokumentację medyczną pacjentów. Będzie także chroniony ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Wykorzysta własny lokal, sprzęt, rejestrację oraz utrzyma dokumentację medyczną i zapewni sobie ubezpieczenie OC.
Trzy i pół roku obowiązywania przepisów o porozumieniach inwestycyjnych nie przyniosło w praktyce ani jednego ta...
Rząd przyjął pakiet przepisów o Krajowym Systemie e-Faktur. Są w nim kolejne zmiany, a firmy mają coraz mniej cz...
Gdy fiskus zabezpiecza wykonanie zobowiązania podatkowego, może wręczyć stosowny dokument pełnomocnikowi podatni...
Wydatki na zdobycie uprawnień zawodowych przez aplikanta są podatkowym kosztem zatrudniającej go kancelarii. Fis...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Rośnie liczba kontroli celno-skarbowych. W 2024 r. stanowiły już ponad 38 proc. wszystkich kontroli. W latach 20...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas