Reklama
Rozwiń

Kontrakt odbiera prawo do karty podatkowej

Lekarz świadczący usługi medyczne na podstawie umowy z przychodnią, na rzecz osób ubezpieczonych w NFZ, nie spełnia warunków rozliczenia ryczałtowego.

Publikacja: 08.09.2016 08:12

Kontrakt odbiera prawo do karty podatkowej

Foto: www.sxc.hu

Prowadzę działalność gospodarczą w formie własnego gabinetu lekarskiego. Zamierzam podpisać umowę z przychodnią na leczenie pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia. Czy mogę w przyszłym roku wybrać rozliczanie się na podstawie karty podatkowej? – pyta czytelniczka.

Taki model rozliczenia może zostać zakwestionowany przez organy podatkowe, które niedawno zmieniły stanowisko w tej sprawie. Mówi o tym interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 maja 2016 r. (ILPB1/4511-1-234/16-4/IM). Sprawa dotyczyła podatnika, który wykonuje wolny zawód lekarza w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Świadczy usługi na rzecz osób fizycznych (konsumentów). W 2016 r. wybrał opodatkowanie kartą podatkową. Teraz rozważa zawarcie umowy z przychodnią (podmiotem leczniczym). Do zakresu jego obowiązków wchodziłoby m.in. udzielanie świadczeń medycznych na rzecz osób uprawnionych przez NFZ i inne firmy ubezpieczeniowe. Ponosiłby całkowitą odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikłe u pacjenta w następstwie procesu leczenia, błędy w sztuce lekarskiej oraz nieprawidłowości orzecznictwa i diagnozowania. Zaznaczył, że nie będzie świadczył usług w lokalu zleceniodawcy i będzie prowadził własną dokumentację medyczną pacjentów. Będzie także chroniony ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Wykorzysta własny lokal, sprzęt, rejestrację oraz utrzyma dokumentację medyczną i zapewni sobie ubezpieczenie OC.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama