Programy komputerowe można amortyzować

Oprogramowanie jest wartością niematerialną i prawną. Jeśli jego wartość początkowa nie przekracza 3500 zł, to możliwe jest zaliczenie w koszty wydatków na jego nabycie bezpośrednio lub jednorazowy odpis. Gdy przedsiębiorca wydał na program wyższą kwotę, konieczne jest amortyzowanie go w wymaganym okresie, który nie może być krótszy niż 24 miesiące.

Publikacja: 14.04.2016 06:30

Najwyższa dopuszczalna stawka amortyzacyjna na programy komputerowe wynosi 50 proc.

Najwyższa dopuszczalna stawka amortyzacyjna na programy komputerowe wynosi 50 proc.

Foto: 123RF

Sprzęt komputerowy jest obecnie wykorzystywany niemal w każdej, nawet jednoosobowej firmie. Trudno bowiem wyobrazić sobie aktywne, sprawne i konkurencyjne funkcjonowanie na rynku bez sprawnego wykorzystywania technologii informatycznych. Stąd jedną z inwestycji wszystkich przedsiębiorców są wydatki na pozyskanie licencji specjalistycznego oprogramowania.

Za wartości niematerialne i prawne, zgodnie z art. 22b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o PIT (art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o CIT), uznaje się podlegające amortyzacji, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania m.in. autorskie prawa majątkowe lub prawa pokrewne oraz licencje o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub leasingu. Za koszty podatkowe nie będą zatem uzna- wane nakłady poniesione na nabycie uznawanego za wartość niematerialną i prawną oprogramowania komputerowego. Kosztami takimi, zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o PIT (art. 15 ust. 6 ustawy o CIT), będą natomiast odpisy z tytułu zużycia wartości niematerialnej i prawnej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama