Programy komputerowe można amortyzować

Oprogramowanie jest wartością niematerialną i prawną. Jeśli jego wartość początkowa nie przekracza 3500 zł, to możliwe jest zaliczenie w koszty wydatków na jego nabycie bezpośrednio lub jednorazowy odpis. Gdy przedsiębiorca wydał na program wyższą kwotę, konieczne jest amortyzowanie go w wymaganym okresie, który nie może być krótszy niż 24 miesiące.

Publikacja: 14.04.2016 06:30

Najwyższa dopuszczalna stawka amortyzacyjna na programy komputerowe wynosi 50 proc.

Najwyższa dopuszczalna stawka amortyzacyjna na programy komputerowe wynosi 50 proc.

Foto: 123RF

Sprzęt komputerowy jest obecnie wykorzystywany niemal w każdej, nawet jednoosobowej firmie. Trudno bowiem wyobrazić sobie aktywne, sprawne i konkurencyjne funkcjonowanie na rynku bez sprawnego wykorzystywania technologii informatycznych. Stąd jedną z inwestycji wszystkich przedsiębiorców są wydatki na pozyskanie licencji specjalistycznego oprogramowania.

Za wartości niematerialne i prawne, zgodnie z art. 22b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o PIT (art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o CIT), uznaje się podlegające amortyzacji, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania m.in. autorskie prawa majątkowe lub prawa pokrewne oraz licencje o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub leasingu. Za koszty podatkowe nie będą zatem uzna- wane nakłady poniesione na nabycie uznawanego za wartość niematerialną i prawną oprogramowania komputerowego. Kosztami takimi, zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o PIT (art. 15 ust. 6 ustawy o CIT), będą natomiast odpisy z tytułu zużycia wartości niematerialnej i prawnej.

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Obecne pliki JPK okazały się drogą donikąd? "Efekty cyfryzacji ksiąg dopiero za kilka lat"
Podatki
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2025 i 2026 roku. Co trzeba o nich wiedzieć?
Podatki
Elektryczny rower od pracodawcy, a od pracownika - dola dla fiskusa
Podatki
Czy adwokat rozliczy w kosztach rowery? Jest odpowiedź skarbówki
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Podatki
Czy kłopoty finansowe i zdrowotne wystarczą do umorzenia podatku? Wyrok NSA
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska