Aktualizacja: 14.04.2016 06:30 Publikacja: 14.04.2016 06:30
Najwyższa dopuszczalna stawka amortyzacyjna na programy komputerowe wynosi 50 proc.
Foto: 123RF
Sprzęt komputerowy jest obecnie wykorzystywany niemal w każdej, nawet jednoosobowej firmie. Trudno bowiem wyobrazić sobie aktywne, sprawne i konkurencyjne funkcjonowanie na rynku bez sprawnego wykorzystywania technologii informatycznych. Stąd jedną z inwestycji wszystkich przedsiębiorców są wydatki na pozyskanie licencji specjalistycznego oprogramowania.
Za wartości niematerialne i prawne, zgodnie z art. 22b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o PIT (art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o CIT), uznaje się podlegające amortyzacji, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania m.in. autorskie prawa majątkowe lub prawa pokrewne oraz licencje o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub leasingu. Za koszty podatkowe nie będą zatem uzna- wane nakłady poniesione na nabycie uznawanego za wartość niematerialną i prawną oprogramowania komputerowego. Kosztami takimi, zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o PIT (art. 15 ust. 6 ustawy o CIT), będą natomiast odpisy z tytułu zużycia wartości niematerialnej i prawnej.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje do działalności rzeczy chroniących go przed różnymi zagrożeniami, może zaliczyć...
Choć do uruchomienia KSeF pozostało jeszcze dziewięć miesięcy, to eksperci radzą: przygotowania warto rozpocząć...
Zwolnienie z cła i VAT towarów przeznaczonych do nieodpłatnego udostępniania osobom uciekającym przed agresją Ro...
Umorzenie postępowania karnego skarbowego z powodu braku znamion czynu zabronionego może stanowić przesłankę świ...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas