Aktualizacja: 11.04.2016 02:00 Publikacja: 11.04.2016 02:00
Foto: 123RF
W ostatnich latach powszechne stało się dokonywanie przez polskich przedsiębiorców sprzedaży na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w innych państwach członkowskich. W odniesieniu do takich transakcji (jeżeli oba podmioty są przedsiębiorcami zarejestrowanymi do celów transakcji wewnątrzwspólnotowych) dochodzi do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (WDT).
Z takimi transakcjami mamy do czynienia, co do zasady, jedynie w przypadku transakcji pomiędzy podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że przedsiębiorcy sprzedają towary na rzecz konsumentów z innych państw członkowskich. Wobec takich nabywców, jako niewykonujących działalności gospodarczej, nie można zastosować 0-proc. stawki VAT (właściwej dla WDT). Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób powinien postąpić przedsiębiorca sprzedający towary na rzecz konsumenta zagranicznego. Czy sprzedaż na rzecz takich podmiotów łączy się z dodatkowymi obowiązkami formalnymi (rejestracją do celów VAT oraz rozliczania podatku w innym państwie członkowskim)?
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że nale...
Fiskus dostał raporty o internetowych transakcjach, prawie 300 tys. sprzedających w sieci może znaleźć się na je...
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje do działalności rzeczy chroniących go przed różnymi zagrożeniami, może zaliczyć...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas