Jakie operacje ujmie w księgach rachunkowych nabywca wierzytelności

Gdy wartość nominalna nabytej wierzytelności jest wyższa od jej ceny zakupu, to różnicę między tymi kwotami należy zaewidencjonować na koncie „Rozliczenia międzyokresowe przychodów".

Publikacja: 16.03.2016 04:50

Jakie operacje ujmie w księgach rachunkowych nabywca wierzytelności

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Zakupiliśmy wierzytelność za kwotę 70 000 zł. Czy kwota ta powinna zostać opodatkowana podatkiem od towarów i usług? Czy koszt nabycia tej wierzytelności to koszt podatkowy? Jeżeli uda nam się wyegzekwować pieniądze od dłużnika, to jak mamy ująć w księgach przychód na tej operacji? – pyta czytelniczka.

Podstawą nabycia wierzytelności jest umowa przelewu wierzytelności (cesja). Umowa jest zawierana między cedentem (zbywca wierzytelności) a cesjonariuszem (nabywca). Przedmiotem takiej umowy może być każda wierzytelność. Zgodnie z art. 509 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) operacja taka może zostać przeprowadzona bez zgody dłużnika, pod warunkiem że sprzedaż tej wierzytelności nie sprzeciwia się przepisom k.c., zastrzeżeniom umownym bądź właściwości danego zobowiązania. Dłużnik musi zostać poinformowany o zawarciu umowy przelewu wierzytelności i o tym, kto jest nabywcą wierzytelności. Nabycie wierzytelności łączy się z nabyciem wszelkich związanych z nią praw. Cesjonariusz ma więc prawo do naliczania odsetek.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT