Aktualizacja: 03.02.2016 06:00 Publikacja: 03.02.2016 06:00
Amortyzacja jest kosztem rozłożonym w czasie, który pokazuje zmianę wartości środka trwałego w kolejnych okresach. Można zatem powiedzieć, że zadaniem tego kosztu jest wykazanie aktywów w ich rzeczywistych wartościach zmieniających się na skutek ich użytkowania w działalności jednostki, a tym samym przedstawienie rzetelnego i jasnego obrazu posiadanego majątku.
W ustawie o rachunkowości (dalej: uor) problematyka ta została ujęta w art. 32. Zgodnie z uor odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji. Okres amortyzacji powinien rozpoczynać się nie wcześniej niż od momentu przyjęcia środka trwałego do użytkowania i trwać nie dłużej niż do momentu jego całkowitego umorzenia, likwidacji, sprzedaży lub ustalenia fizycznego braku środka trwałego pomimo jego istnienia w ewidencji księgowej. Ustalenie właściwego okresu i stawki amortyzacyjnej następuje na dzień przyjęcia środka trwałego. W tym momencie należy określić również metodę ustalania odpisów amortyzacyjnych, która także determinuje wysokość stawek.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja w podatku od nieruchomości. Podczas webinaru "Rzeczpospolitej" eksperci wyjaśnili zmiany.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Premia za udaną rekomendację do firmy jest przychodem ze stosunku pracy. Pracodawca musi potrącić z niej zaliczkę na PIT. Taka kwalifikacja oznacza też, że premia jest obciążona składkami ZUS.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Zamiany w podatkach które obowiązują od tego roku lub wejdą w życie w niedługim czasie, a dotyczą zarówno dużych firm, jak i małych przedsiębiorców. Niektóre w szczególny sposób dotkną pojedyncze branże (np. nowe, zdecydowanie wyższe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe), inne będą musieli wdrożyć wszyscy. Co trzeba o nich wiedzieć?
Stany Zjednoczone były jednym z głównych architektów umów o światowym wolnym handlu, więc Donald Trump nie powinien mieć interesu w tym, by je niszczyć – zauważa Marcin Majewski, dyrektor w zespole ds. podatków pośrednich w PwC Polska.
Armatorzy z 21 krajów, spośród 35, które nałożyły sankcje na Rosję, sprzedali Putinowi stare tankowce za ponad 6 mld dolarów. To one transportują rosyjską ropę z ominięciem sankcji, czym wspomagają wojenną kasę Kremla. Najwięcej pieniędzy zarobili na rosyjskiej flocie cieni Grecy.
Za brak sporządzenia sprawozdania albo przedstawienie w nim nierzetelnych danych prezesowi może grozić grzywna lub więzienie. Może też zapłacić spółce odszkodowanie.
Jeśli udostępniony firmie kapitał został przeznaczony na potrzeby działalności gospodarczej, to odsetki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Muszą jednak być zapłacone, a nie tylko naliczone.
• Więcej czasu na uniknięcie dopłat za tańszy prąd • Czy jest składka zdrowotna przy sprzedaży wyposażenia firmy? Ministerstwo Zdrowia odpowiada • Czy odstępne od przedwstępnej umowy sprzedaży rzeczy używanych podlega VAT? Wyrok NSA • Czy wydatki na kurs nurkowania obniżą firmowy podatek? • Czy prawnik wrzuci w koszty wydatki na bloga dla myśliwych? • Co z ZUS-em od zleceń? Rząd zdecydował • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe
Przedsiębiorca rozliczy w kosztach uzyskania przychodów wydatki na zdobycie nowych umiejętności, dzięki którym może poszerzyć zakres działalności i pozyskać kolejnych klientów.
Adwokat nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na prowadzenie bloga dla myśliwych. Choć się na nim promuje i buduje wizerunek eksperta z prawa łowieckiego. Fiskusa to nie przekonuje.
Jeśli przedsiębiorca buduje centrum logistyczne musi zainwestować w dobry dojazd. Fiskus to rozumie i zgadza się na zaliczenie wydatków na przebudowę drogi do kosztów uzyskania przychodów.
Przedsiębiorcy będą mogli częściej korzystać z jednorazowej amortyzacji, a fiskusowi nie będzie już tak łatwo wstrzymać przedawnienia podatku. Skarbówka nie dostanie odsetek, jeśli za długo kontroluje podatnika.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas