Reklama
Rozwiń

Korekta VAT w firmach prowadzących działalność mieszaną

Podmioty, które wykonują zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z podatku, do 25 lutego muszą ustalić kwotę VAT, którą mieli prawo odliczyć w 2015 r. Składający deklaracje kwartalne mają na to czas do 25 kwietnia.

Publikacja: 01.02.2016 06:00

Korekta VAT w firmach prowadzących działalność mieszaną

Foto: 123RF

Podstawową cechą konstrukcyjną podatku od towarów i usług jest jego neutralność. Przejawia się ona w możliwości pomniejszenia VAT należnego wykazanego na fakturach sprzedaży o VAT naliczony, wynikający z faktur zakupowych, w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Gdy podatnik wykonuje tylko czynności podlegające opodatkowaniu VAT, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje mu co do zasady w całości. Natomiast jeżeli wykonuje on jedynie czynności zwolnione, to w ogóle nie ma prawa do odliczenia. Sytuacja się komplikuje, gdy podatnik prowadzi tzw. działalność mieszaną, tj. wykonuje zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z VAT. Istnieją bowiem wydatki, których nie można bezpośrednio przyporządkować do poszczególnych czynności. Są nimi np. opłaty za energię, usługi księgowe, najem bądź ogrzewanie. Jak wówczas ustalić, w jakiej części dany podmiot jest uprawniony do odliczenia podatku?

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za
Podatki
Fundusze inwestycyjne i spółki holdingowe. Łatwiej będzie o zwolnienie z CIT