Klauzuli obejścia prawa nie będzie można stosować wstecz

Zarzutu obchodzenia prawa nie będzie można stosować wstecz – zakłada nowa wersja zmian w ordynacji. Rząd nie rezygnuje z wprowadzenia ich w trakcie roku podatkowego.

Aktualizacja: 01.02.2016 06:01 Publikacja: 31.01.2016 16:34

Klauzuli obejścia prawa nie będzie można stosować wstecz

Foto: 123RF

Po ostrej krytyce ze strony organizacji biznesowych (m.in. Lewiatana i Pracodawców RP) Ministerstwo Finansów zaproponowało nowe brzmienie niektórych przepisów wprowadzających tzw. klauzulę obejścia prawa podatkowego. Jednak nie uwzględniono postulatów, by przepisy te wprowadzać od nowego roku podatkowego.

Przypomnijmy, że rząd chce dość szybko wprowadzić barierę dla tworzenia sztucznych struktur, umożliwiających unikanie opodatkowania. W ubiegłym tygodniu przygotował nową wersję projektu stosownej zmiany ordynacji podatkowej. Stało się to, kiedy wiele organizacji skrytykowało projekt w trakcie konsultacji publicznych. Wytykały one m.in. brak przepisów przejściowych, które by gwarantowały, że fiskus nie będzie kwestionował w ten sposób transakcji dokonanych w przeszłości.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzedałeś w 2024 r. środek trwały? Możesz dopłacać składkę zdrowotną
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT