Jak rozliczyć opłatę motywacyjną dla kontrahenta

Czy wynagrodzenie dla partnera biznesowego za gotowość do zawarcia bądź przedłużenia umowy o współpracy można zaliczyć do firmowych kosztów? Organy podatkowe oraz sądy administracyjne twierdzą, że tak.

Publikacja: 11.01.2016 02:00

Jak rozliczyć opłatę motywacyjną dla kontrahenta

Foto: www.sxc.hu

Ogólna zasada dotycząca dopuszczalności kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów została uregulowana w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Przepis ten stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł. Wyjątek od tej zasady stanowią natomiast wydatki wyłączone przez ustawodawcę z kosztów uzyskania przychodów, których katalog został określony w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Cel poniesienia opłaty motywacyjnej jest z reguły zbieżny z decydującym czynnikiem pozwalającym na zaliczenie danego wydatku do kosztów podatkowych na podstawie przywołanych przepisów, a więc skierowany jest na generowanie przychodów. Dlatego w orzecznictwie podatkowym przyjmuje się, że opłata motywacyjna może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, gdyż jej poniesienie zmierza do osiągania przychodów z działalności gospodarczej (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 stycznia 2015 r., ILPB3/423-568/14-2/KS; wyrok WSA w Rzeszowie z 17 września 2013 r., I SA/Rz 587/13).

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama