Aktualizacja: 25.11.2015 17:59 Publikacja: 25.11.2015 17:59
Foto: 123RF
Już od 1 stycznia 2016 r. ma obowiązywać drakoński podatek nakładany na tych, którzy dostają sowite odprawy i odszkodowania po odejściu z państwowych spółek. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o PIT. I podwyższył proponowany przez PiS podatek – z 65 na 70 proc.
Nowe przepisy dotyczą spółek, w których Skarb Państwa albo np. jednostki samorządu terytorialnego dysponują bezpośrednio lub pośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu. Sankcyjny podatek będą musiały potrącić wtedy, gdy odszkodowanie przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji przekroczy wysokość wynagrodzenia otrzymanego z tytułu umowy o pracę lub o świadczenie usług wiążącej ze spółką w okresie sześciu miesięcy (w projekcie pierwotnie była mowa o 12 miesiącach) poprzedzających pierwszy miesiąc wypłaty odszkodowania. Przy odprawach i odszkodowaniach za skrócenie okresu wypowiedzenia lub rozwiązanie umowy przed terminem próg to trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia.
Przedsiębiorcy powinni przyjrzeć się firmowej infrastrukturze, by do końca marca poprawnie wypełnić deklarację podatku od nieruchomości.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Firma musi zgłosić leasing operacyjny skarbówce, jeśli wybrała go przede wszystkim po to, aby zaoszczędzić na podatkach. Nie musi, jeśli decydowały aspekty ekonomiczne.
Raportowanie odpowiedzialnego rozwoju obejmie w przyszłym roku największe firmy, a potem będzie stopniowo rozszerzane.
Małe firmy z UE skorzystają ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE. Zmienią się też zasady opodatkowania w handlu dziełami sztuki.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli wybrać kasowe rozliczenie. Jeśli nie dostaną pieniędzy od kontrahenta, podatek zapłacą po dwóch latach. Nie jest to więc zwolnienie z PIT, tylko jego odroczenie.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Wraz z nadejściem 2025 r. pewne grupy pracowników mogą liczyć na podwyżki. Wyższe wynagrodzenie otrzymają m.in. pracownicy budżetówki oraz osoby zarabiające najniższą krajową. Wzrośnie także wysokość niektórych świadczeń.
Od stycznia 2025 roku obowiązują zmiany w przepisach podatkowych, ważne dla firm.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na lekarstwa, środki higieniczne, napoje oraz przekąski, które są udostępniane pracownikom. Wpływają bowiem pozytywnie na ich samopoczucie i motywują do lepszej pracy.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Poznaliśmy wyniki rozliczenia PIT za 2023 rok. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że podatek ten zapłaciło o sześć milionów podatników więcej niż rok wcześniej. Wyższy niż rok wcześniej jest też sam podatek.
Przedsiębiorcy na skali i liniowym PIT z małymi dochodami zapłacą niższą składkę minimalną. Mogą też wybrać korzystniejszy dla siebie sposób rozliczenia sprzedaży środków trwałych.
Tygodnik w nowej odsłonie to treści wartościowe tak dla praktyka, jak też prawnika, przedsiębiorcy, pracodawcy czy menadżera.
Dla osoby zatrudnionej do pomocy w domu, czyli np. opiekunek czy niań, powinna być prowadzona ewidencja czasu pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas